TVN Meteo | Świat

Deszcz zalewa i będzie zalewał Walencję i Andaluzję

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
ENEX, sevilla.abc.es, meteoalarm.org, tvnmeteo.pl
Akcja ratunkowa w Walencji
ENEXAkcja ratunkowa w Maladze

Obfite opady deszczu nawiedziły południe i wschód Hiszpanii. Dotknięte ulewami zostały między innymi Walencja i Andaluzja. Przeprowadzono kilka akcji ratunkowych.

Straż pożarna we wtorek w Maladzew Andaluzji uratowała osobę w rejonie przepełnionego koryta rzeki Guadalhorce. Mężczyzna oczekiwał na pomoc na dachu samochodu.

Jak podały miejscowe media, w Esteponie w ciągu 13 godzin spadło 167,3 litra wody na metr kwadratowy. W tym samym okresie w Cortes de la Frontera zanotowano 99,7 l/mkw., w Tolox - 82, 8 l/mkw., w Casaraboneli 68,9 l/mkw.

Akcje ratunkowe w Walencji

W Walencji w mieście Sagunto uratowano mężczyznę uwięzionego w domu, po tym jak wylała rzeka Palancia. Mężczyzna miał objawy hipotermii. Wcześniej w tym samym mieście straż pożarna pomogła w ewakuacji około 15 osób w gminie Alboraya. Mieszkańcy musieli opuścić swoje domy o godzinie czwartej nad ranem, istniało bowiem ryzyko zalania.

Z powodu ulewnych opadów strażacy interweniowali we wtorek również w prowincji Castellon.

Ostrzeżenia przed deszczem

Wzdłuż wschodniego i południowego wybrzeża kraju obowiązują alerty meteorologiczne przed ulewami. Dla części Andaluzji wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. Opady mają występować przez kilka najbliższych dni.

W środę w ciągu godziny przewidywane są opady o sumie około 15 litrów wody na metr kwadratowy, a przez 12 godzin może spaść 50 l/mkw.

W poniedziałek informowaliśmy o froncie atmosferycznym, który wkroczył nad Hiszpanię.

Autor:ps

Źródło: ENEX, sevilla.abc.es, meteoalarm.org, tvnmeteo.pl