TVN Meteo | Świat

3,5-metrowy rekin w północno-zachodniej Hiszpanii. "Nigdy wcześniej" nie widziano tam tego gatunku

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP, El Mundo
Naukowcy natrafili na ogromny żłobek rekinów (Marine Institute, INFOMAR, EMFF)
Naukowcy natrafili na ogromny żłobek rekinów (Marine Institute, INFOMAR, EMFF)Marine Institute, INFOMAR, EMFF
wideo 2/14
rekiny

W północno-zachodniej Hiszpanii w delcie rzeki Ulla znaleziony został 300-kilogramowy rekin piaskowy. Zwierzę przypadkowo złowione przez jeden ze statków rybackich i wypuszczone na wolność następnego dnia znaleziono martwe. To gatunek po raz pierwszy zaobserwowany w rejonie Galicji - zauważają specjaliści.

Samica rekina piaskowego (Odontaspis ferox) o długości prawie 3,5 metra została przypadkowo złowiona przez jeden z lokalnych statków rybackich - poinformował Ośrodek Badań nad Ssakami Morskimi CEMMA. Zwierzę wypuszczono, ale następnego dnia, w piątek w delcie rzeki Ulla odnaleziono jego truchło.

Według organizacji, którą cytują hiszpańskie media, ten gatunek rekina nigdy nie był widziany, ani w delcie Ulli, ani w Galicji. Jest powszechny w Morzu Śródziemnym.

"Zbieramy informacje dotyczące tego zdarzenia"

Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny śmierci zwierzęcia ważącego 300 kilogramów. - Zbieramy informacje dotyczące tego zdarzenia (…), z udziałem rekina, który nigdy wcześniej nie pojawił się w wodach przybrzeżnych Galicji - powiedział rzecznik prasowy CEMMA Alfredo Lopez.

W ostatnich latach pojawienie się mniejszych okazów rekina zgłaszały jednostki pływające z sąsiedniej Portugalii. Przypadki takie miały miejsce zarówno u zachodniej, jak i przy południowej linii brzegowej tego kraju.

Autor:ps

Źródło: PAP, El Mundo

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/CEMMAcetaceos