Burze paraliżują Półwysep Iberyjski. W niektórych gminach odwołano zajęcia lekcyjne

Autor:
as,
anw
Źródło:
PAP, O Minho, El Pais, ENEX

Burze Fien i Gerard nawiedziły Półwysep Iberyjski i przyniosły ze sobą obfite opady śniegu, deszcz oraz ogromne fale. W środę warunki atmosferyczne utrudniły ruch na drogach Hiszpanii i Portugalii. W niektórych gminach jezdnie były tak zasypane, że w trosce o bezpieczeństwo uczniów odwołano zajęcia lekcyjne.

W środę zimowa burza zawitała do północnej części Półwyspu Iberyjskiego za sprawą burzy Fien, przynoszącej ze sobą zimne, niestabilne masy arktycznego powietrza. Trudne warunki atmosferyczne dały się we znaki mieszkańcom Hiszpanii i Portugalii - miejscami wystąpiły obfite opady śniegu, a miejscami silne ulewy.

Alerty w Hiszpanii

Hiszpańska Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET) wydała na północy i wschodzie kraju pomarańczowe ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, silnym wiatrem i wysokimi falami. Obowiązują też żółte alarmy przed silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Zdaniem hiszpańskich synoptyków w czwartek śnieg będzie sypał powyżej 1200-1400 metrów nad poziomem morza w północnej części kraju. Na Balearach również zrobi się biało, tam sypnie na wysokości powyżej 600 m n.p.m.

Obfite opady śniegu spowodowały, że w środę niektóre drogi były nieprzejezdne. Na autostradach powstały gigantyczne korki.

W mieście Malgrat de Mar położonym nad Morzem Śródziemnych wiał porywisty wiatr, który spowodował, że powstały tam wysokie fale. W konsekwencji doprowadziło to do zalania i uszkodzenia dróg przybrzeżnych. 

Chaos komunikacyjny w Portugalii

W efekcie największych od lat w Portugalii opadów śniegu – w środę w północnej i wschodniej Portugalii wiele dróg było nieprzejezdnych. Największe trudności zanotowano w dystryktach Viseu, Guarda, Castelo Branco, Braganca oraz Braga. W kilkudziesięciu gminach w związku z trudnościami w przemieszczaniu się odwołane zostały zajęcia szkolne.

- Oprócz wspierania służb ratunkowych, odśnieżania dróg i posypywania ich solą wspieraliśmy również prywatne firmy w dystrybucji żywności i usług oraz pilnowaliśmy, żeby realizowane były wizyty lekarskie - wyjaśnił dowódca straży pożarnej w gminie Montalegre.

Z powodu sztormu na północno-zachodnim wybrzeżu, gdzie fale przekroczyły sześć metrów, zamkniętych zostało siedem portów morskich. Z informacji służb wynika, że wskutek intensywnych opadów śniegu z deszczem doszło również do podtopień i wystąpienia z brzegów rzeki Minho.

Autor:as, anw

Źródło: PAP, O Minho, El Pais, ENEX