TVN Meteo | Świat

Zniszczone samochody i uszkodzone drogi po burzach. Zginął policjant

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps/dd
Źródło:
abc.es, radiosirena.es, meteoalarm.org, tvnmeteo.pl
Skutki gwałtownej burzy i ulew w mieście Benidorm w Hiszpanii
ENEXSkutki gwałtownej burzy i ulew w mieście Benidorm w Hiszpanii

Zawalone ściany, uszkodzone drogi i zniszczone samochody to skutki gwałtownych burz z ulewami, które przeszły przez kurort Benidorm w Walencji na wschodzie Hiszpanii. Władze pobliskiej miejscowości Benissa poinformowały o śmierci policjanta, który próbował uratować mężczyznę z auta na zalanej drodze.

Na początku tygodnia trwało sprzątanie po niedzielnych gwałtownych ulewach w hiszpańskiej nadmorskiej miejscowości Benidorm, najbardziej dotkniętej przez burze. W ciągu półtorej godziny spadło tam około 100 litrów wody na metr kwadratowy.

Zawaliły się ściany, zniszczone samochody

Burmistrz Toni Pérez powiedział, że najpoważniejszym zdarzeniem było runięcie pięciu ścian na terenie prywatnych posesji i kilka osuwisk w dwóch częściach miasta. W jednym z miejsc w wyniku upadku muru zniszczonych zostało sześć samochodów.

Na skutek intensywnych opadów zapadła się jezdnia na skrzyżowaniu. Jeden pas ruchu został tymczasowo zamknięty. W niektórych miejscach uszkodzone zostały chodniki. Do znacznych zniszczeń doszło na jednej z popularnych plaż.

Google Maps

Śmierć policjanta

Intensywnie padało również w innych rejonach Walencji. Doszło do powodzi błyskawicznych i podtopień.

W mieście Benissa, około 30 kilometrów na północny wschód od Benidormu, zginął 49-letni policjant, którego porwała woda. Próbował uratować kierowcę uwięzionego w zalanym aucie. Pobliskie miasto Calpe, skąd pochodził policjant, ogłosiło kilkudniową żałobę. Mężczyzna z samochodu został uratowany, a ciało funkcjonariusza znaleziono kilka godzin później dwa kilometry dalej.

Google Maps

Podczas opadów deszczu w rejonie miasta Villena przez 10 minut spadło 27 litrów wody na metr kwadratowy. Tak intensywne opady uniemożliwiły poruszanie się samochodów po drogach.

Ostrzeżenia przed opadami i burzami

Dla niektórych obszarów regionu Aragonii graniczącego z Walencją służby meteorologiczne wydały ostrzeżenia pierwszego stopnia przed opadami deszczu. Na południowym zachodzie Hiszpanii obowiązują alerty przed burzami.

O przewidywanych opadach deszczu w Hiszpanii poinformowała krajowa agencja meteorologiczna Aemet. Do końca miesiąca najwięcej deszczu ma spaść na północnych krańcach kontynentalnej Hiszpanii i w zachodniej części Wysp Kanaryjskich.

Autor:ps/dd

Źródło: abc.es, radiosirena.es, meteoalarm.org, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENEX