Zobacz, jak płynie lśniąca rzeka lawy. Trwa erupcja Mauna Loa na Hawajach

Aktualizacja:
Autor:
anw,as
Źródło:
Reuters, BBC, USGS, CNN

Wulkan Mauna Loa na Hawajach przebudził się po 40 latach. Po zboczach wulkanu spływają rzeki intensywnie pomarańczowej, lśniącej lawy, a erupcji towarzyszy emisja pyłu wulkanicznego. Chociaż na razie żywioł nie zagraża mieszkańcom wyspy Big Island, władze apelują o zachowanie ostrożności.

W poniedziałek wulkan Mauna Loa wyrzucał z siebie intensywnie pomarańczową lawę i kłęby wulkanicznego pyłu. Erupcja nie stanowiła zagrożenia dla ludzkich siedzib, ale amerykańska Narodowa Służba Geologiczna (USGS) wydała ostrzeżenie dla około 200 tysięcy mieszkańców Big Island.

Jak wskazano w oświadczeniu, erupcja może okazać się bardzo dynamiczna, a kierunek i tempo spływania strumieni lawy może ulegać szybkim zmianom. Urzędnicy powiedzieli mieszkańcom, aby w każdej chwili byli gotowi do ewakuacji, jeśli strumienie lawy zaczną zmierzać w kierunku zaludnionych obszarów.

Strumienie lawy i pył

Do erupcji doszło w szczytowej kalderze hawajskiego Mauna Loa, największego na świecie aktywnego wulkanu. Lawa spływa po zboczu, ale nie zagraża lokalnej społeczności - przekazała USGS. Wulkan przebudził się w nocy z niedzieli na poniedziałek.

"Przepływy lawy są zawarte w obszarze szczytu i nie zagrażają społecznościom położonym w dole zbocza" - podano w komunikacie. "Wszystko wskazuje na to, że erupcja pozostanie w północno-wschodniej strefie ryftowej".

Zdaniem ekspertów z amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Honolulu, miejscami może spaść prawie centymetr popiołu wulkanicznego. Ponadto wiatr może transportować w dół zbocza gazy i wulkaniczne formacje szklane nazywane Pele's hair, a więc włosy Pele.

Utrudniony transport drogą lotniczą

"Pasażerowie podróżujący z międzynarodowego lotniska w Hilo (ITO) lub z międzynarodowego lotnisko Ellison Onizuka Kona w Keahole (KOA) powinni sprawdzić rozkład swoich samolotów, bo mogą pojawić się utrudnienia związane z aktywnością wulkanu Mauna Loa" - poinformował w poniedziałek Hawajski Departament Transportu.

Federalna Administracja Lotnictwa w USA napisała w oświadczeniu, że ściśle monitoruje erupcję wulkanu i wyda ostrzeżenia dotyczące ruchu lotniczego, gdy tylko zostanie określona wielkość chmury pyłu.

Popioły i pyły wulkaniczne mogą uszkodzić pojazdy i budynki, zanieczyścić wodę, zakłócić działanie systemów kanalizacyjnych i elektrycznych. - Osoby z chorobami układu oddechowego powinny pozostać w domach, aby uniknąć wdychania cząstek popiołu, a każdy na zewnątrz powinien zakrywać usta i nos maską lub szmatką - ostrzegały władze.  

Mauna Loa

Wulkan Mauna Loa zajmuje ponad połowę wyspy Big Island na Hawajach. Wznosi się na wysokość 4169 metrów nad poziomem morza. Do ostatniej erupcji tego wulkanu doszło na przełomie marca i kwietnia 1984 roku. Była tak silna, że strumień lawy zatrzymał się zaledwie osiem kilometrów od miasta Hilo.

Autor:anw,as

Źródło: Reuters, BBC, USGS, CNN