Dwa trzęsienia ziemi wystąpiły w kilkanaście minut w rejonie wyspy Samos

Autor:
ps
Źródło:
iediseis.gr, newpost.gr, tvnmeteo.pl
Trzęsienia ziemi wystąpiły na wyspie Samos
Trzęsienia ziemi wystąpiły na wyspie Samos
Google Earth
Google EarthTrzęsienia ziemi wystąpiły na wyspie Samos

O dwóch odczuwalnych trzęsieniach ziemi w rejonie wyspy Samos na Morzu Egejskim informują w środę greckie media. Wstrząsy dzieliło kilkanaście minut. Nie ma informacji na temat zniszczeń i poszkodowanych.

Pierwsze z trzęsień ziemi pojawiło się o godzinie 12.56 lokalnego czasu. Służby przekazały, że miało magnitudę 4,7. Doszło do niego na morzu w odległości 15 kilometrów na południowy zachód od miejscowości Pitagorio na Samos. Trzęsienie było płytkie, jego hipocentrum znajdował się bowiem na głębokości 13,5 km.

Drugie, silniejsze trzęsienie, które nastąpiło o godz. 13.11, miało podobną lokalizację. Według służb epicentrum znalazło się 17 km na południowy zachód od miejscowości Pitagorio. Miejscowe media podają magnitudę 5,2 lub 5,3. Ziemia zatrzęsła się na głębokości 12,8 km.

Najbardziej odczuwalne na południu

Giorgos Stantzos z władz wschodniej części wyspy Samos przekazał, że nie ma zgłoszeń na temat ewentualnych zniszczeń i poszkodowanych. Dodał, że trzęsienie było odczuwalne najbardziej na południu wyspy. Według mediów miało być odczuwalne także w Turcji.

Lokalizacja trzęsienia ziemi z godz. 13.11USGS
Lokalizacja trzęsienia ziemi z godz. 12.56USGS

Tragiczne trzęsienie ziemi nawiedziło Samos i pobliskie tureckie wybrzeże w październiku 2020 roku. Zginęło wówczas co najmniej 77 osób.

We wtorek informowaliśmy o trzęsieniu ziemi o magnitudzie około 4,5 wystąpiło na Morzu Jońskim w odległości w pobliżu miasta Leukada.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: iediseis.gr, newpost.gr, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: USGS