Dinozaur Barry trafi na sprzedaż. Jego szczątki mają 150 milionów lat

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, BBC
Dinozaur "Barry" zostanie wystawiony na sprzedaż
Dinozaur "Barry" zostanie wystawiony na sprzedażReuters
wideo 2/5
ReutersDinozaur "Barry" zostanie wystawiony na sprzedaż

Prawie kompletny szkielet kamptozaura zostanie w przyszłym miesiącu sprzedany na aukcji w Paryżu. Szczątki roślinożernego dinozaura mają 150 milionów lat.

Szkielet kamptozaura, który został znaleziony w latach 90. na terenie amerykańskiego stanu Wyoming, liczy 150 milionów lat. Dinozaur pochodzi z późnego okresu jurajskiego i mierzy 2,1 metra wysokości i pięć metrów długości. Nazwano go "Barry" na cześć Barry'ego Jamesa, paleontologa, który go odkrył.

Dinozaur kamptozaurReuters

"Czaszka jest kompletna w 90 procentach"

Jak podaje Reuters, szkielet dinozaura może zostać sprzedany za 1,2 miliona euro. Aukcja odbędzie się 20 października w domu aukcyjnym Hôtel Drouot w Paryżu.

Alexandre Giquello z paryskiego domu aukcyjnego, w którym odbędzie się sprzedaż, powiedział, że szkielet dinozaura jest bardzo dobrze zachowany. - Czaszka jest kompletna w 90 procentach, a reszta dinozaura w 80 procentach - mówił Giquello.

Sprzedaż skamieniałości dinozaurów jest rzadkością. W kwietniu, po raz pierwszy w Europie, na aukcji został sprzedany Tyrannosaurus rex.

- Obawiam się, że szkielety, które są bardzo cenne z naukowego punktu widzenia, mogą zniknąć w skarbcach prywatnych kolekcjonerów - powiedział Steve Brusatte, ekspert ds. dinozaurów z Uniwersytetu w Edynburgu.

Autor:anw

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości