Erupcja wulkanu Wolf na Galapagos. Rzeka lawy płynie po jednej z wysp

Autor:
dd
Źródło:
Reuters

W Ekwadorze w rejonie archipelagu Galapagos wybuchł wulkan Wolf. Rzeka lawy rozciągająca się na 15 kilometrów płynie po wyspie Isabela. Widać to na nagraniach zrobionych ze śmigłowca.

Na zdjęciach lotniczych z wyspy Isabela, położonej w rejonie archipelagu Galapagos, widać długą rzekę lawy wydobywającej się z wulkanu.

Wolf był nieaktywny przez siedem lat. Przypomniał o sobie o północy w czwartek 6 stycznia, powodując wzniesienie się chmur dymu i popiołu na wysokość 3800 metrów.

Galapagos. Erupcja wulkanu Wolf

Jak podało Ministerstwo Środowiska Ekwadoru, lawa wypływająca z wulkanu pokonała około 15 kilometrów i płynie ścieżką poprzednich erupcji. Tamtejszy minister środowiska Gustavo Manrique odwiedził miejsce zdarzenia trzy dni po wybuchu. Przekazał, że lawa znajduje się mniej niż pięć kilometrów od wybrzeża i płynie daleko od miejsc, w których znajdują się dzikie gatunki zwierząt.

Wulkan Wolf jest czynnym wulkanem tarczowym. Leży w północnej części wyspy Isabela, w archipelagu Galapagos. Najwyższy szczyt tego archipelagu mierzy ponad 1700 metrów n.p.m. Żyje tam m.in. endemiczny gatunek dużej jaszczurki z rodziny legwanowatych Conolophus marthae.

Autor:dd

Źródło: Reuters