TVN Meteo | Świat

Co je panda? Panda jedząca mięso i ogryzająca kości zarejestrowana na nagraniu

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw//rzw
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Co je panda? W powszechnym przekonaniu pandy wielkie to zwierzęta roślinożerne, gustujące w pędach, liściach, łodygach, głównie bambusa. Ale żeby mięso? Gdy więc w jednym z chińskich rezerwatów przyrody nagrano pandę, która chrupie zwierzęce kości, materiał spotkał się z niedowierzaniem odbiorców. Eksperci w odpowiedzi przyznali, że w jadłospisie tych zwierząt, zwłaszcza żyjących na wolności lub w otwartych rezerwatach, mają swoje miejsce także pokarmy nieroślinne, jak ryby, jajka czy mięso.

W rezerwacie przyrody w Narodowym Rezerwacie Przyrody Foping w prowincji Shaanxi udało się zarejestrować pandę wielką w momencie, w którym gryzła kości jakiegoś zwierzęcia. Materiał filmowy powstał w ramach badań siedlisk pand.

Panda chrupała kości

Na nagraniu widać, jak dorosła panda trzyma i żuje kość. W pobliżu rozrzuconych jest kilka innych. Po wyczuciu obecności człowieka, panda porzuca jedzenie i spokojnie oddala się do lasu. W pobranych próbkach jej kału znaleziono około 20 kawałków kości zwierzęcych.

- To już drugi raz, kiedy udało nam się nagrać, jak panda wielka z Narodowego Rezerwatu Przyrody Foping je mięso. Poprzedni film nagraliśmy zimą - powiedział agencji Reutera Li Shuiping, strażnik leśny w rezerwacie.

Pandy nie są wyłącznie roślinożerne

Doktor Li Sheng z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Pekińskiego podkreślił, że w innych rezerwatach przyrody, na przykład w prowincji Gansu czy Syczuanie, także mieszkają pandy o upodobaniach smakowych odbiegających od stereotypów.

- Badania z gór Qingling, Minshan i Qionglai wykazały, że dzikie pandy wielkie raczą się smakołykami wykraczającymi poza ich tradycyjną dietę. To głównie szczątki zwierzęce. Jakie to ma znaczenie dla ich organizmów, wykażą dalsze badania - powiedział Li Sheng.

Google Maps

Autor:kw//rzw

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl