Sypnęło śniegiem w Chorwacji. "Czekaliśmy ponad dwa lata"

Autor:
as
Źródło:
ENEX, HRT Vijesti
Śnieg w Dalmacji
Śnieg w Dalmacji
ENEX
ENEXŚnieg w Dalmacji

Dalmacja znalazła się pod śniegiem. Popularny wśród turystów region Chorwacji od soboty nawiedzany jest przez śnieżyce. Białe krajobrazy cieszą mieszkańców, ale są również przyczyną licznych utrudnień na drogach.

Chociaż na początku stycznia aura w Chorwacji była podobnie łagodna, co w naszej części Europy, ostatnie dni przyniosły ze sobą atak zimy. Nawet w południowej części kraju, w Dalmacji, miasta i drogi pokryły się bielą.

Pochmurny, śnieżny weekend

Najbardziej obfite opady śniegu wystąpiły w sobotę - miejscami grubość pokrywy śnieżnej wyniosła do 30 centymetrów. Biało było między innymi w popularnym wśród turystów Splicie i Dubrowniku, jak i w regionie Zagora. Opadom towarzyszyły zawiewające od wybrzeża silne porywy wiatru, przez co w regionie ogłoszono czerwony alert meteorologiczny. Czasowo wstrzymany został ruch promów, łodzi i katamaranów.

Śnieg ucieszył mieszkańców regionu, którzy z chęcią korzystali z możliwości relaksu na świeżym powietrzu.

- Na ten śnieg czekaliśmy ponad dwa lata - przyznał jeden z nich. - Kiedy to wszystko usuną, trudno nam będzie się nim cieszyć.

Śnieg w DalmacjiENEX
Śnieg w DalmacjiENEX

Utrudnienia komunikacyjne

Burze śnieżne przyniosły ze sobą utrudnienia komunikacyjne nie tylko w Dalmacji. W sobotę w Gorskim Kotarze i na obszarze zatoki Kvarner wystąpiły poważne problemy w ruchu drogowym. Z powodu śniegu i porywistego wiatru niektóre drogi były zamknięte, w tym część autostrady łączącej Rijekę i Zagrzeb.

W poniedziałek wiele części kraju pozostaje pod śniegiem. Szczególnie trudne warunki panują na obszarach górskich. Położone w paśmie Welebit schronisko górskie Zavižan, które pełni jednocześnie rolę stacji meteorologicznej, zostało w poniedziałek całkowicie zasypane.

Śnieg w DalmacjiENEX

Autor:as

Źródło: ENEX, HRT Vijesti

Źródło zdjęcia głównego: ENEX