Chmura metanu nad Bałtykiem i północną Europą po wyciekach z gazociągów Nord Stream. Dane ICOS

Autor:
dd//rzw
Źródło:
ICOS, tvnmeteo.pl
To, ile metanu przedostało się do atmosfery i jak gaz krążył po Morzu Bałtyckim, pokazuje animacja
To, ile metanu przedostało się do atmosfery i jak gaz krążył po Morzu Bałtyckim, pokazuje animacjaICOS/NILU/Sabine Eckhart
wideo 2/5
ICOS/NILU/Sabine EckhartTo, ile metanu przedostało się do atmosfery i jak gaz krążył po Morzu Bałtyckim, pokazuje animacja

Uszkodzenie gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim wpłynęło na przedostanie się do atmosfery ogromnej ilości metanu - przekazali w piątek badacze z organizacji Integrated Carbon Observation System (ICOS). To, ile gazu przedostało się do atmosfery i jak krążył po północnych regionach naszego kontynentu, pokazuje animacja.

Jak przekazała organizacja Integrated Carbon Observation System (ICOS), z powodu uszkodzenia gazociągów Nord Stream na Morzu Bałtyckim do atmosfery przedostała się ogromna ilość metanu. Szacuje się, że wyciek jest równy wielkości całorocznej emisji metanu dla miasta wielkości Paryża lub kraju takiego jak Dania.

Emisja metanu potwierdzona przez stacje monitorujące

Emisję metanu potwierdzają obserwacje naziemne ICOS z kilku stacji w Szwecji, Norwegii i Finlandii. Satelity obserwacyjne najprawdopodobniej nie były w stanie dostrzec wycieków emisji, ponieważ było pochmurno.

- Zakładamy, że wiatr na obszarze przecieku zaciąga emisję metanu na północ, aż do archipelagu fińskiego, następnie zakręca w kierunku Szwecji i Norwegii - przekazał profesor Stephen Platt z Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU).

CZYTAJ WIĘCEJ: Stanowisko Pentagonu w sprawie wycieku z gazociągów

To, ile metanu przedostało się do atmosfery, pokazują modeleICOS/Sabine Eckhardt/NILU

Potrzebne dokładne szacunki

- Być może na późniejszym etapie uda nam się potwierdzić i określić ilość wyciekającego gazu. Kilku naukowców z ICOS omawia różne możliwości w tym zakresie. W tej chwili, szczególnie biorąc pod uwagę złożone warunki meteorologiczne oraz to, że metan wciąż wydobywa sie z rur, nie jest to niestety jeszcze możliwe - wyjaśnił Alex Vermeulen, dyrektor ICOS.

O wysokim stężeniu metanu informował w czwartek także doktor Michał Heliasz z stacji badawczej w Hyltemossa w południowej Szwecji.

Metan jest jednym z najsilniejszych gazów cieplarnianych. W okresie 100 lat ogrzewa atmosferę około 30 razy bardziej niż dwutlenek węgla. Rozmiar i czas wycieku wywierają jeszcze większą presję na działania na rzecz klimatu, ponieważ moment krytyczny, aby spowolnić katastrofę klimatyczną przypada właśnie teraz.

ICOS - co to jest

Integrated Carbon Observation System (ICOS) to system obserwacji gazów cieplarnianych, który obejmuje 150 stacji pomiarowych w całej Europie i na sąsiednich oceanach. Ośrodek badawczy ustanowił znormalizowane metody i procesy pomiarowe, aby dostarczać dane w czasie zbliżonym do rzeczywistego, co pozwala na szybkie i precyzyjne porównania obserwacji. Komisja Europejska w listopadzie 2015 roku przyznała organizacji status prawny i wpisała ją do Konsorcjum na rzecz Europejskiej Infrastruktury Badawczej (ERIC).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:dd//rzw

Źródło: ICOS, tvnmeteo.pl