Aż 44 stopnie. Nie tylko Europa się praży

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

Nie tylko zachodnie regiony Europy zmagają się z silną falą upałów. Gorąco rozlało się również w Azji - konkretnie w dorzeczu chińskiej rzeki Jangcy. Wysoka temperatura i pełnia słońca doskwierają szczególnie mieszkańcom dużych miast, takich jak na przykład Szanghaj.

W środę około godziny 15.30 czasu lokalnego w całych Chinach obowiązywało ponad 90 alarmów trzeciego, najwyższego stopnia przed upałem. W przypadku Szanghaju to już drugi czerwony alert w ciągu ostatnich czterech dni. Synoptycy ostrzegli, że temperatura znów przekroczy 40 stopni Celsjusza.

W związku z męczącą pogodą władze regionu wydały nakaz ograniczenia pracy na zewnątrz, w tym przede wszystkim na budowach.

Upał dotyka wielu regionów

W mieście Yanjin na południowym zachodzie Chin już w poniedziałek termometry wskazywały 44 stopnie Celsjusza. Jak przekazała telewizja państwowa, to najwyższa wartość temperatury, jaką odnotowano tam kiedykolwiek, od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1959 roku.

Lokalne media z prowincji Zhejiang przekazały, że wiele osób trafiło do szpitali z powodu udaru cieplnego. Część z hospitalizacji miała skończyć się tragicznie.

W Chengdu - stolicy południowo-zachodniej prowincji Syczuan - fala upałów przypadkowo zbiegła się z zaplanowaną modernizacją sieci energetycznej. Mieszkańcy są oburzeni postawą decydentów, ponieważ nie mają szans na ochłodzenie swoich domów.

Ekstremalne zjawiska

Także w centralnych Chinach zaczyna się robić coraz goręcej. W prowincji Henan przeprowadzono gruntowną konserwację pociągów. Jednym z działań było sprawdzenie i schłodzenie klimatyzatorów, które działają w wagonach.

Jak powiedział jeden z pracowników kolei Wang Mian, w przypadku takiej pogody nie jest to łatwe zadanie.

- Tutaj na górze jest bardzo gorąco. Pocimy się codziennie, czasami nasze ubrania są mokre przez cały dzień - opowiadał.

Chiny od tygodni przygotowują się na lato pełne ekstremalnych zjawisk pogodowych. Oprócz fali upałów niepokojące wydają się też rekordowe opady, które odnotowano już w regionach położonych na południe od Jangcy.

Autor:kw

Źródło: Reuters