TVN Meteo | Świat

"Największa od 60 lat fala upałów i susza". Temperatura przekracza 40 stopni

TVN Meteo | Świat

Autor:
dd
Źródło:
PAP
Upał ogarnął Argentynę
ENEXUpał ogarnął Argentynę

Centralne regiony Ameryki Południowej od kilku dni zmagają się z falą upałów. Tamtejsi meteorolodzy zapowiedzieli, że w piątek temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza.

W Argentynie decyzją rządu pracownicy administracji publicznej przeszli w czwartek na pracę zdalną. Decyzja ta zapadła nazajutrz po tym, jak wskutek wielkiej awarii krajowego systemu energetycznego jedenaście dzielnic i 700 tysięcy mieszkańców argentyńskiej metropolii pozostało na początku tygodnia bez prądu.

Argentyna zmaga się z upałami

Według tamtejszej Krajowej Służby Meteorologicznej temperatury rzędu 40 stopni, panujące w Buenos Aires o godzinie 16, odnotowano tu o tej porze roku zaledwie trzykrotnie w ciągu ostatnich 115 lat. Masy suchego, gorącego powietrza napłynęły również nad Urugwaj i Paragwaj. Władze tych państw ogłosiły alert w związku z "największą w tym regionie od przeszło 60 lat falą upałów i suszą".

Fala upałów ogarnęła Amerykę PołudniowąPAP/EPA/Enrique Garcia Medina
Fala upałów ogarnęła Amerykę PołudniowąPAP/EPA/Enrique Garcia Medina

Brazylia. 15 stopni więcej niż zwykle o tej porze roku

Władze brazylijskiego stanu Rio Grande do Sul zaalarmowały w czwartek ludność, że w najbliższych dniach powinna być przygotowana na temperatury powyżej 40 stopni, około 15 stopni więcej niż zwykle o tej porze roku. Najwyższa dotąd temperatura zanotowana w stanie Rio Grande do Sul wynosiła w 1910 roku 42,6 stopnia. Podobne upały wystąpiły tam jeszcze w 1917 i 1943 roku.

Skutków anomalii pogodowych w postaci dotkliwej suszy najbardziej obawiają się rolnicy, a zwłaszcza hodowcy bydła w Brazylii, Urugwaju i Argentynie. Hodowla oraz zbiory warzyw i owoców bardzo poważnie ucierpiały już w ubiegłym roku w następstwie dotkliwej suszy.

W ciągu całego 2021 roku opady na południu Argentyny, gdzie koncentruje się produkcja hodowlana, wyniosły zaledwie 200 milimetrów.

Fala upałów ogarnęła Amerykę PołudniowąPAP/EPA/Enrique Garcia Medina

Autor:dd

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Enrique Garcia Medina