TVN Meteo | Świat

Silne trzęsienie ziemi w Bośni i Hercegowinie. Zginęła jedna osoba

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, PAP, https://avaz.ba

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7 nawiedziło w piątek późnym wieczorem południową Bośnie i Hercegowinę - poinformowała amerykańska służba geologiczna (USGS). Zginęła jedna osoba, a co najmniej dwie zostały ranne. Wstrząsy odczuwalne były na całych Bałkanach.

Jak poinformowały w sobotę rano władze Bośni i Hercegowiny, w wyniku trzęsienia ziemi zginęła jedna osoba, a co najmniej dwie zostały ranne. Ofiarą śmiertelną jest 28-letnia kobieta, która w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zmarła mimo przeprowadzonej reanimacji. Na dom jej rodziny spadł ogromny głaz.

Epicentrum znajdowało się na północny wschód od miejscowości Ljubinje na głębokości około dwóch kilometrów - podała amerykańska służba geologiczna (United States Geological Survey). Natomiast Śródziemnomorski Instytut Sejsmologiczny (CSEM) poinformował, że znajdowało się ono w odległości około 42 kilometrów na południowy wschód od Mostaru.

Wstrząsy odczuwalne na Bałkanach

Trzęsienie ziemi, które trwało około 20 sekund, było odczuwalne między innymi w Belgradzie, Zagrzebiu i Skopje odległym o około 400 kilometrów od epicentrum, a nawet w niektórych rejonach Włoch, między innymi w Abruzji i Neapolu.

Ostatnie silne trzęsienie ziemi na Bałkanach, o magnitudzie 6,4, nawiedziło 29 grudnia 2020 r. rejon miasta Petrinja, niedaleko Zagrzebia. Zginęło wówczas siedem osób, setki domów zostało zniszczonych lub uszkodzonych.

Trzęsienie ziemi w Bośni i Hercegowinie USGS

Autor:anw

Źródło: Reuters, PAP, https://avaz.ba

Źródło zdjęcia głównego: USGS