Orki niszczą łodzie pływające u wybrzeża Andaluzji

Autor:
kw
Źródło:
diariodecadiz.es

Żyjące w Cieśnienie Gibraltarskiej orki niszczą żaglówki. W ciągu jednej doby zgłoszono dwa podobne zdarzenia w okolicach portu Barbate w Andaluzji. Ponieważ łodzie zostały poważnie uszkodzone, konieczne było wezwanie ratowników i odholowanie łodzi w bezpieczne miejsce.

W ciągu jednej doby dwie nowe żaglówki zostały uszkodzone przez orki zamieszkujące Cieśninę Gibraltarską. Właściciele łodzi od razu zgłosili problem ratownictwu morskiemu w porcie Barbate.

Jedno ze zgłoszeń napłynęło w nocy z poniedziałku na wtorek. Trzyosobowa załoga relacjonowała, że zwierzę uderzyło w 14-metrową łódź, gdy znajdowała się około 11 kilometrów od Barbate. Załoga straciła ster i musiała wezwać pomoc. Do brzegu udało im się zacumować dopiero około godziny 5 rano.

Wcześniej, bo o godzinie 7.20 w poniedziałek, ratownicy morscy dostali informację o bardzo podobnym zdarzeniu. W tym przypadku łódź także trzeba było odholować do portu.

Zakaz pływania małymi łodziami

Jak przekazali ratownicy morscy z Cieśniny Gibraltarskiej, od kwietnia ubiegłego roku zarejestrowano już około dwudziestu takich incydentów. Co najmniej osiem łodzi zostało przez nie zniszczonych. Choć przyczyny uderzania orek w łodzie wciąż są analizowane, specjaliści podejrzewają, że może do nich dochodzić, ponieważ zwierzęta nie słyszą dźwięku żaglówek i nie odbierają ich jako zagrożenie. Obserwuje się, że najwięcej takich zdarzeń pojawia się w miejscach połowów.

Z uwagi na problem i częste wzywanie pomocy, zeszłego lata w rejonie Barbate zakazano wypływów łodziami, które mają mniej niż 15 metrów długości. Ratownicy twierdzą, że możliwe jest, że taki sam zakaz zostanie wprowadzony także podczas nadchodzącego lata.

Polują grupami

Jak dodają eksperci, w przeszłości orkom i ludziom zdarzało się współpracować przy połowach ryb. Każdej wiosny, kiedy ławice tuńczyków docierały do Morza Śródziemnego, spragnione pożywienia orki zaganiały je w kierunku ludzkich sieci i pułapek.

Podczas polowań orki łączą się w grupy. W Cieśninie Gibraltarskiej żyje obecnie pięć takich grup.

W Hiszpanii orki są uważane za zwierzęta narażone na wyginięcie. Szacuje się, że w wodach należących do tego kraju może żyć około pięćdziesięciu osobników.

Autor:kw

Źródło: diariodecadiz.es