Wysoka woda w Australii. Kajakarze walczą z wartkim nurtem rzeki i pokonują skalną kaskadę

Autor:
anw//rzw
Źródło:
9news.com.au, Reuters, ENEX, tvnmeteo.pl

Ulewny deszcz, który nawiedził w zeszłym tygodniu australijski stan Wiktoria, spowodował, że poziom wody w rzekach regionu gwałtownie wzrósł. Nurt stał się wartki i niebezpieczny. Takie warunki nie przestraszyły dwóch kajakarzy. Na nagraniu widać, jak walczyli z wysokimi falami na rzece Barwon. Służby ratunkowe i medyczne przestrzegają jednak amatorów tego rodzaju mocnych wrażeń.

Na nagraniu uchwyconym w niedzielę w australijskim mieście Geelong w stanie Wiktoria widać, jak dwóch kajakarzy walczy z wartkim nurtem rzeki Barwon. Pokonują też skalną kaskadę Buckley Falls.

W ostatnich dniach poziom wody w rzekach regionu podniósł się w wyniku intensywnych opadów deszczu.

Służby przestrzegają

Służby ratunkowe stanu Wiktoria (SES Victoria) z niepokojem patrzą na podobne "wyczyny" i zniechęcają poszukiwaczy mocnych wrażeń. - Przypominamy ludziom, aby trzymać się z dala od wód powodziowych, w tym od wezbranych, wartkich dróg wodnych - mówił rzecznik SES w rozmowie z portalem 9news.com.au. - Woda powodziowa jest nieprzewidywalna. Niezwykła siła i ciężar wody w rwących rzekach stanowi zagrożenie dla twojego życia i życia każdego, kto będzie probował cię ratować - podkreślił.

Służby ochrony środowiska dodają zaś, że woda powodziowa może zawierać szereg zanieczyszczeń, w tym odchody ludzkie i zwierzęce, odpady domowe, przemysłowe i medyczne, inne odpady niebezpieczne, gruz, a nawet truchła zwierząt. "Głównym zagrożeniem dla zdrowia ze strony wód powodziowych jest przenoszenie chorób" - napisano w komunikacie.

Powódź w południowo-wschodniej Australii

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w zeszłym tygodniu stany Wiktoria, Nowa Południowa Walia i Tasmania. W wyniku ataku żywiołu zginęło dwóch mężczyzn. W niektórych regionach w ciągu doby spadło więcej deszczu niż wynosi średnia miesięczna suma opadów w październiku.

To jednak nie koniec niebezpiecznej aury. W najbliższych dniach znowu ma padać, a to może wywołać kolejną falę powodzi. Mieszkańcy Geelong - miasta poturbowanego już przez poprzednią wysoką wodę - przygotowują się na najgorsze. Rozdano prawie 7 tysięcy worków z piaskiem, które mają chronić budynki przed zalaniem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:anw//rzw

Źródło: 9news.com.au, Reuters, ENEX, tvnmeteo.pl