Wzięła do ręki muszlę, ugryzła ją "niezwykle jadowita" ośmiornica

Autor:
ps
Źródło:
9news.com.au, aims.gov.au, tvnmeteo.pl
Ośmiornica ugryzła kobietę, gdy ta pływała w oceanie na przedmieściach Sydney
Ośmiornica ugryzła kobietę, gdy ta pływała w oceanie na przedmieściach Sydney
Google Earth
Google EarthOśmiornica ugryzła kobietę, gdy ta pływała w oceanie na przedmieściach Sydney

30-letnia Australijka prosto z plaży w pobliżu Sydney trafiła do szpitala po tym, jak została ugryziona przez ośmiornicę nazywaną "jednym z najbardziej jadowitych stworzeń morskich na świecie". Wydzielają one śmiertelnie niebezpieczną toksynę.

Kobieta pływała w czwartek w oceanie w pobliżu Mosman na przedmieściach Sydney. Kiedy podniosła leżącą na dnie muszlę, wypadła z niej jadowita ośmiornica. Ta dwa razy ugryzła ją w brzuch - opisują australijskie media.

Była to ośmiornica z rodzaju Hapalochlaena, w języku angielskim nazywana blue ringed-octopus, co można przetłumaczyć jako ośmiornica z niebieskimi pierścieniami. Jej ciało pokryte jest właśnie niewielkimi okręgami w niebieskim kolorze, które wyraźnie widać jednak tylko wtedy, gdy ośmiornica czuje się zagrożona. Głowonogi te wydzielają szybko działający jad, który zawiera tetrodotoksynę powodującą paraliż niektórych mięśni. Jest on śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka. Zgon następuje zwykle z powodu braku tlenu. Jeżeli ofierze podawany jest tlen, powinna ona wyzdrowieć - wyjaśnia Australian Institute of Marine Science.

Kobieta skarżyła się na ból wokół miejsca ukłucia. Po tym, jak w miejscu ugryzienia zastosowano zimny okład, od razu została przetransportowana do szpitala. Jej stan jest określany jako stabilny.

Google Maps

"Niezwykle jadowite"

- Rzadko dostajemy wezwania w sprawie ugryzień przez te ośmiornice, ale są one niezwykle jadowite - przyznał Christian Holmes z pogotowia ratunkowego stanu Nowa Południowa Walia.

We wpisie służb ratunkowych w mediach społecznościowych podkreślono, że ośmiornice z rodzaju Hapalochlaena to "jedne z najbardziej jadowitych morskich stworzeń na świecie", a "ich jad jest uważany za silniejszy od cyjanku".

Do tej pory potwierdzono trzy zgony

Ośmiornice te występują od Morza Japońskiego po wody południowej Australii. W ciągu dnia chowają się w szczelinach lub pod skałami. Ich rozmiar waha się od kilku do kilkunastu centymetrów.

Dotychczas stwierdzono trzy zgony spowodowane przez te ośmiornice. Dwie osoby zmarły w Australii, a jedna w Singapurze.

Zdjęcie ilustracyjne
Ośmiornica z rodzaju HapalochlaenaZdjęcie ilustracyjneShutterstock

Autor:ps

Źródło: 9news.com.au, aims.gov.au, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: NSW Ambulance/Facebook