Woda zabarwiła się na zielono. Władze zalecają, by unikać z nią kontaktu

Autor:
as/dd
Źródło:
ENEX, Pagina 12, Infobae, tvnmeteo.pl

Region La Plata w Argentynie został opanowany przez sinice. Gęste, jasnozielone plamy pojawiają się w wielu punktach wybrzeża, a lokalne władze przestrzegają przed wchodzeniem do wody. Jest to szczególnie dotkliwe dla mieszkańców Buenos Aires, którzy w La Plata szukają ochłody w upalne, letnie dni.

La Plata to estuarium w Ameryce Południowej - rozległe ujście dwóch rzek, Parany i Urugwaj, do Oceanu Atlantyckiego. Położone są nad nim dwie stolice: argentyńskie Buenos Aires i urugwajskie Montevideo. Od pewnego czasu region ten zmaga się jednak z zakwitami sinic. Jeden z nich trwa obecnie wzdłuż wybrzeży prowincji Buenos Aires.

Zakaz wchodzenia do wody

Wzdłuż wybrzeża La Plata ogłoszono pomarańczowy alert sinicowy. Lokalne władze ostrzegają, że największe niebezpieczeństwo występuje w miejscowościach Quilmes, Berazategui, La Plata, Ensenada, Berisso oraz Magdalena, czyli wzdłuż ponad 80 kilometrów argentyńskiego wybrzeża. Alarm obowiązuje również w oddalonych od brzegu zbiornikach wodnych na terenie prowincji.

Pomarańczowy alert oznacza średnie ryzyko wystąpienia negatywnych skutków kontaktu z sinicami. Jak wyjaśnił Guillermo Jelinsky z Departamentu Zarządzania Zasobami Wodnymi Buenos Aires, szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zwierząt domowych, które po wejściu do wody mogą cierpieć z powodu problemów zdrowotnych. 

- Zaleca się unikanie kontaktu z wodą lub ograniczenie go do minimum - przekazał urzędnik. - Trzeba również dopilnować, aby dzieci nie wchodziły do wody, jak również nie jeść żadnych ryb pochodzących z obszaru, na którym pojawiły się sinice.

Historycznie złe warunki

Gwałtowny wzrost sinic w regionie La Plata spowodowany jest przeżyźnieniem wód - nadmierną dostępnością azotu i fosforu dla szybko rozwijających się bakterii. Jelinsky dodał, że sytuację zaostrzyły "historyczne" anomalie klimatyczne, w tym susze.

Brak możliwości schłodzenia się w wodach estuarium La Plata to spore utrudnienie dla mieszkańców Buenos Aires. Na półkuli południowej panuje obecnie lato, a w rejonie argentyńskiej stolicy temperatury sięgają ponad 30 stopni Celsjusza.

Czym są sinice?

Sinice (cyjanobakterie) to grupa samożywnych bakterii. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Na skutek przeżyźnienia wód i w odpowiednich warunkach pogodowych powodują one masowe zakwity, najczęściej w płytkich, przybrzeżnych wodach. Niektóre sinice wytwarzają toksyczne substancje, a kontakt z nimi może powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych, bóle głowy, gorączkę, nudności czy wymioty. W szczególnie ciężkich przypadkach może dojść również co uszkodzenia narządów wewnętrznych lub układu nerwowego.

Autor:as/dd

Źródło: ENEX, Pagina 12, Infobae, tvnmeteo.pl