TVN Meteo | Świat

Arabia Saudyjska chce posadzić 100 tysięcy drzew. Użyje do tego dronów

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
ENEX, arabnews.com, PAP

Drony pomogą w zalesianiu w Arabii Saudyjskiej, której blisko połowę powierzchni zajmują pustynie. Na razie Królestwo zamierza posadzić 100 tysięcy drzew, a w nadchodzących dekadach nawet 10 miliardów.

Arabia Saudyjska planuje użyć dronów między innymi do posadzenia 100 tysięcy drzew w rezerwacie przyrody na północy Królestwa. Wszystko w ramach planu rozwoju roślinności, zwalczania pustynnienia oraz uprawy lokalnych drzew i dzikich roślin w Królewskim Rezerwacie w Hail na skraju pustyni Wielki Nefud.

Kampania zalesiania jest częścią saudyjskich i bliskowschodnich inicjatyw ekologicznych, która ma na celu zachowanie różnorodności i wzmocnienie ochrony środowiska.

Drony posłużą do dokładnego rozsiewania nasion na 200 hektarach zróżnicowanego terenu. Arabia Saudyjska w nadchodzących dziesięcioleciach zamierza zasadzić w Królestwie 10 miliardów drzew.

Plan ochrony środowiska Arabii Saudyjskiej

W sobotę Arabia Saudyjska ogłosiła nowy plan walki z globalnym ociepleniem. Do 2060 roku chce m.in. osiągnąć zerową emisję dwutlenku węgla. Zwiększa także roczny cel redukcji emisji dwutlenku węgla do prawie 280 milionów ton, co chce osiągnąć do 2030 roku.

Program polityki ochrony środowiska zapowiedział książę koronny Mohammad ibn Salman. Ambitna polityka środowiskowa największego na świecie eksportera ropy naftowej została ogłoszona przez saudyjskiego księcia w ramach Zielonej Inicjatywy, której założenia Rijad ma przedstawić podczas zbliżającego się szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow (31 października - 12 listopada).

Książę koronny zapowiedział także, iż Arabia Saudyjska będzie uczestniczyć w międzynarodowych wysiłkach na rzecz ograniczenia globalnej emisji metanu o 30 proc. do 2030 roku. Na początku tego miesiąca Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły plan zerowej emisji netto do 2050 roku.

Autor:ps

Źródło: ENEX, arabnews.com, PAP