TVN Meteo | Świat

"Polska flaga wisi na Dobrowolskim". Reaktywowano stację badawczą na Antarktydzie

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw/dd
Źródło:
pan.pl, dobrowolski.igf.edu.pl
Polska flaga zawisła na maszcie przy Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego
Polska flaga zawisła na maszcie przy Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiegotvn24
wideo 2/7
tvn24Polska flaga zawisła na maszcie przy Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego

Polska flaga zawisła na maszcie przy Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego w 63. rocznicę rozpoczęcia działalności bazy w Oazie Bungera.

Biało-czerwona flaga Polski została wciągnięta w niedzielę na maszt przez kierownika 4. Wyprawy Geofizycznej stacji imienia Antoniego Dobrowolskiego - profesora Marka Lewandowskiego.

"Polska flaga wisi na Dobrowolskim!" - napisała Monika Kusiak, uczestniczka wyprawy.

"Maszt zbudowali nam Rosjanie. Stawialiśmy go wspólnymi siłami. Widząc, jak szarpiemy się, nosząc wiadra z wodą pod górę do stacji, pożyczyli nam motopompę i wtłoczyli do naszych zbiorników 600 litrów wody. Ogromna pomoc" - napisał kierownik wyprawy we wpisie na stronie internetowej.

Dokładnie 23 stycznia przypada 63. rocznica przekazania Polsce przez ZSRR stacji, która została przemianowana na tę imienia Antoniego Bolesława Dobrowolskiego.

Powrót na Antarktydę po ponad 40 latach

W styczniu 2022 roku polscy badacze wrócili na Antarktydę po 42-letniej nieobecności. Czworo naukowców - profesor Monika A. Kusiak, prof. Marek Lewandowski, prof. Wojciech Miloch i doktor Adam Nawrot - dotarło 8 stycznia do Oazy Bungera, gdzie znajduje się nieużywana od 1979 roku Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. 

Jest to najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W 1958 roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk przeprowadzono w styczniu 1959 roku. Od 1979 nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych. 

Drugą bazą w Antarktyce jest stacja imienia Henryka Arctowskiego, która znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych i jest administrowana przez Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. 

Antarktyda coraz cieplejszaPAP/Reuters/Adam Ziemienowicz

Autor:anw/dd

Źródło: pan.pl, dobrowolski.igf.edu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock