Odkryto nowy gatunek sowy. Wydaje dźwięki, jakich nie spodziewalibyście się po tym ptaku

Autor:
anw
Źródło:
independent.co.uk
Nowy gatunek sowy odkryty w Afryce
Nowy gatunek sowy odkryty w Afryce
Nowy gatunek sowy odkryty w Afryce

Na Wyspie Książęcej, położonej u zachodnich wybrzeży Afryki, odkryto nowy gatunek sowy. Nazwano go Otus bikegila. Ptak ten wydaje z siebie zaskakujące odgłosy.

Nowo odkryta sowa Otus bikegila po raz pierwszy została zaobserwowana przez naukowców w 2016 roku, ale podejrzewano, że istnieje już w roku 1998. "Otus" znaczy mała, uszata sowa, natomiast "bikegila" nawiązuje do przydomka byłego zbieracza papug z Wyspy Książęcej - Ceciliano do Bom Jesusa, który obecnie jest strażnikiem w parku narodowym tej wyspy. Teraz międzynarodowy zespół naukowców dokładnie opisał ten gatunek w czasopiśmie "ZooKeys".

- Odkrycie sowy Otus bikegila było możliwe tylko dzięki wiedzy, którą podzielił się z nami Ceciliano do Bom Jesus, noszący pseudonim Bikegila, i jego niesłabnącym wysiłkom, aby rozwiązać tę zagadkę - poinformowali badacze.

Sowa Otus bikegilaPhilippe Verbelen
Sowa Otus bikegilaPhilippe Verbelen

Charakterystyczne odgłosy, które słychać po zmroku

Sowa wydaje zaskakujące odgłosy, przypominające dźwięk owadów. Główny autor badania Martim Melo powiedział, że są one "często emitowane w duetach, niemal natychmiast po zapadnięciu nocy".

Naturalnym siedliskiem sowy są lasy położone na Wyspie Książęcej, która znajduje się na Oceanie Atlantyckim, w Zatoce Gwinejskiej. Na tym niewielkim obszarze, około cztery razy większym od Central Parku w Nowym Jorku, zagęszczenie sowy jest stosunkowo wysokie, a populację szacuje się na 1000-1500 sztuk.

Naukowcy uważają, że gatunek ten powinien zostać sklasyfikowany jako "krytycznie zagrożony".

- Odkrycie nowego gatunku, który jest natychmiast oceniany jako wysoce zagrożony, dobrze ilustruje obecną sytuację bioróżnorodności - zauważył Melo.

Sowa Otus bikegilaMartim Melo
Sowa Otus bikegilaPhilippe Verbelen

Autor:anw

Źródło: independent.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: Martim Melo