Tysiące budynków uszkodzonych, setki zrównanych z ziemią. Liczą straty po burzy Ana

Autor:
kw
Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach przez południowe państwa Afryki przetoczyła się burza tropikalna Ana. Władze krajów zbierają dane o poniesionych stratach. Naukowcy ostrzegają, że w miarę przyspieszania tempa zmian klimatu, skutki podobnych zdarzeń pogodowych mogą być jeszcze poważniejsze.

Całkowita liczba ofiar śmiertelnych burzy tropikalnej Ana w Mozambiku i Malawi wzrosła do co najmniej 12 osób - poinformowały władze obu krajów. Według urzędników i agencji pomocowych wciąż trwa ocenianie szkód wyrządzonych przez system pogodowy, który w poniedziałek przetoczył się przez południe Afryki.

Narodowy Instytut Zarządzania i Redukcji Ryzyka Katastrof w Mozambiku przekazał także, że 54 osoby zostały ranne, a 895 ewakuowano w ciągu ostatniej doby.

Ponad 20 tysięcy mieszkańców Mozambiku zostało dotkniętych przez skutki burzy. Według wstępnych szacunków żywioł uszkodził ponad trzy tysiące budynków, a ponad 600 zrównał z ziemią. Na miejsca wysłano już drony i łodzie z pomocą.

W sąsiednim Malawi, burza doprowadziła do poważnych przerw w dostawach prądu. Instalacje elektryczne zostały uszkodzone z powodu rozległych powodzi.

Coraz poważniejsze konsekwencje

Mozambik i inne kraje południowej Afryki były w ostatnich latach wielokrotnie nawiedzane przez silne burze i cyklony, które niszczyły infrastrukturę i przyczyniały się do migracji ogromnej liczby ludzi.

Eksperci są zdania, że burze stają się coraz silniejsze, ponieważ woda z oceanów znacząco ogrzewa się z powodu zmian klimatycznych. Ponadto podnoszący się poziom mórz sprawia, że nisko położone obszary przybrzeżne, stają się podatne na zagrożenia.

Pomoc mieszkańcom

Naemi Heita, pełniąca obowiązki szefa delegacji w Maputo dla Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, powiedziała, że czysta woda pitna, moskitiery i maski to tylko nieliczne z najważniejszych środków, służących zapobieganiu możliwym epidemiom.

- Poza reakcją kryzysową musimy upewnić się, że wspieramy wszystkie rodziny w odbudowie ich przestrzeni do życia. Ich pola są zalane, a domy zniszczone. Musimy ich wspierać, aby zbudować bezpieczniejszy świat - dodała.

Autor:kw

Źródło: Reuters