TVN Meteo | Świat

Ponad 20 ofiar śmiertelnych, kilkaset uszkodzonych domów. Trzęsienie ziemi w Afganistanie

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters
Do trzęsienia ziemi doszło w prowincji Badghis
Do trzęsienia ziemi doszło w prowincji BadghisGoogle Earth
wideo 2/2
Google EarthDo trzęsienia ziemi doszło w prowincji Badghis

Trzęsienie ziemi wystąpiło w poniedziałek w północno-zachodniej części Afganistanu. Zginęły co najmniej 22 osoby - podały miejscowe władze. Uszkodzonych zostało ponad 700 domów.

Do trzęsienia ziemi doszło w prowincji Badghis graniczącej z Turkmenistanem. Ognisko trzęsienia ziemi znajdowało się na głębokości 30 kilometrów, a zlokalizowano je 150 kilometrów na północny wschód od miasta Herat, gdzie mieszka 272 tys. ludzi.

Geolodzy z United States Geological Survey (USGS) podali najpierw, że magnituda trzęsienia wyniosła 5,6. Później skorygowano ją do 5,3.

Zginęło ponad 20 osób, kilkaset uszkodzonych domów

- Niestety, według naszych wstępnych doniesień zginęły 22 osoby, w tym kobiety i dzieci; cztery osoby zostały ranne - powiedział Baz Mohammad Sarwari, dyrektor ds. informacji administracji prowincji. Inne źródła mówią o 26 ofiarach śmiertelnych. - Mudżahedini dostali się do części dotkniętego katastrofą terenu, lecz Badghis jest górską prowincją, liczba ofiar może wzrosnąć - dodał.

Z kolei mułła Janan Saege, szef operacji w ministerstwie ds. nadzwyczajnych Afganistanu, potwierdził liczbę ofiar i dodał, że w trzęsieniu ziemi uszkodzonych zostało ponad 700 domów.

Google Maps

Trzęsienia ziemi w Afganistanie są częste

Afganistan jest często nawiedzany przez trzęsienia ziemi, dochodzi do nich w szczególności w masywie górskim Hindukusz, który znajduje się na styku płyt tektonicznych eurazjatyckiej i indyjskiej.

Lokalizacja trzęsienia ziemiUSGS

Autor:ps

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS