Rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi w Afganistanie. Stan wyjątkowy w szpitalach

Autor:
as
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5, do którego doszło we wtorkowy wieczór, przyczyniło się do śmierci co najmniej 13 osób w Afganistanie i Pakistanie. Wstrząsy odczuwalne były również w wielu innych państwach.

Jak przekazali w środę rano przedstawiciele pakistańskiego rządu, co najmniej dziewięć osób zginęło, a 44 zostały ranne na skutek wtorkowego trzęsienia ziemi. Afgańskie ministerstwo zdrowia przekazało natomiast, że na terenie kraju zginęły co najmniej cztery osoby, a 50 odniosło rany.

Uszkodzone budynki w wielu krajach

Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincji Chajber Pasztunchwa w północno-zachodnim Pakistanie. W szpitalach w regionie ogłoszony został stan wyjątkowy. Władze prowincji przekazały, że wstrząsy uszkodziły co najmniej 19 domów. Uszkodzenia budynków zanotowano również w Afganistanie.

Jak przekazała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 doszło na głębokości 187,6 kilometrów. Epicentrum zjawiska zlokalizowane było 40 km od wioski Jurm w północnym Afganistanie. Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) oceniło wcześniej, że hipocentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 194 km. Wstrząsy były odczuwalne w Pakistanie, Indiach, Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Turkmenistanie.

Region aktywny sejsmicznie

Aktywność sejsmiczna w rejonie południowej Azji wynika z ruchu płyt tektonicznych. Płyta indyjska wciska się pod płytę euroazjatycką, powodując trzęsienia ziemi. W czerwcu 2022 roku wstrząsy o magnitudzie 6,1 we wschodnim Afganistanie przyczyniły się do śmierci ponad 1000 osób. W 2005 roku co najmniej 73 tysiące osób zginęło w wyniku trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,6, które nawiedziło północny Pakistan.

Autor:as

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl