Świat

Świat

Władze Tuvalu, wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, wprowadziły stan wyjątkowy. Jego przyczyną jest długotrwała susza i związane z nią ogromne zniszczenia upraw. Rząd prosi o pomoc sąsiadów.

Sejsmolodzy z niepokojem przyglądają się Katli, która powoli budzi się ze snu. Gdyby doszło do jej erupcji, to skala zjawiska przewyższyłaby paraliż spowodowany przez wybuch wulkanu Eyjafjallajokull. W obrębie krateru Katli wciąż dochodzi do wstrząsów.

W piątek rano zatrzęsła się ziemia w rejonie Amuru w Rosji. Tym razem wstrząsy miały siłę 6,1 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 210 kilometrów od chińskiego miasta Heilongjiang.

Burza tropikalna "Twelve-E" utrzymująca się w rejonie Ameryki Środkowej od poniedziałku zbiera tragiczne żniwo. Do tej pory zginęło 18 osób, 13 w Gwatemali, cztery w Nikaragui oraz jedna w Salwatorze. Wszyscy zostali przysypani przez błotne lawiny.

Jedna osoba zginęła po przejściu burzu gradowej nad australijskim Brisbane. Miasto zostało pokryte grubą warstwą lodu i wyglądało niczym zasypane śniegiem. O tej porze roku średnie temperatury normalnie wynoszą ponad 20 st. C, Australijczycy zostali więc poważnie zaskoczeni.

Organizacja obrońców środowiska domaga się od władz Nepalu ustawienia przenośnych toalet na Mount Everest, by himalaiści wybierający się na najwyższy szczyt Ziemi nie zanieczyszczali "dachu świata", pokrytego tonami śmieci od obozu bazowego po wierzchołek.

Na Atlantyku w pobliżu kanaryjskiej wyspy El Hierro pojawiła się brunatna plama. Prawdopodobnie to pył i gaz wulkaniczny powstałe w wyniku erupcji podwodnych wulkanów oddalonego od lądu o 5 km. Naukowcy z Instytutu Nauk Morskich i Instytutu Oceanografii wyruszyli w czwartek rano badać skład przebarwione wody.

Są tam łosie bez rogów, renifery spacerujące po drogach i kolorowe domki skryte wśród fiordów. Reporter 24 estelar spędził lato w Skandynawii a w Kontakcie Meteo zamieścił galerię wyjątkowych zdjęć.

W czwartek o godzinie 11:16 czasu lokalnego zatrzęsła się ziemia na indonezyjskiej wyspie Bali. Wstrząsy miały siłę 6,2 st. w skali Richtera i wzbudziły przerażenie wśród lokalnej społeczności i mieszkańców. Rannych zostało 17 osób.

Jova, cyklon szalejący na wodach Pacyfiku, zabił czterech Meksykanów, zalał główny port i podtopił kilka miast. Pod wodą znalazły się też główne meksykańskie kurorty na zachodnim brzegu, gdzie w środę uderzył żywioł.

Nad nowozelandzką Zatoką Obfitości, w Taurandze, wolontariusze z Oiled Wildlife Response Centre pracują nad tym, żeby uratować oblepione mazutem pingwiny przed śmiercią. Ptaki ucierpiały po tym, jak setki ton tego ciężkiego oleju opałowego wyciekły do wody w wyniku zderzenia kontenerowca Rena z rafą koralową.

Ulewnie padające deszcze monsunowe, powodzie oraz liczne osunięcia ziemi spowodowały w Kambodży śmierć 207 osób. Cztery z ośmiu dzielnic stolicy kraju, Phnom Penh są zalane. Ofiary powodzi mają otrzymać pomoc. Niestety, nie za wielką. Każda rodzina ma dostać jedynie ryż, makaron, sos rybny i 2,5 dolara.

Nie mamy dobrych wieści dla miłośników potraw z krewetek. Według rybaków z Galveston Bay, liczba krewetek z roku na rok drastycznie spada.

Tysiące widzów zebrało się na trybunach w Chonburi, aby obejrzeć doroczne wyścigi wodnych bawołów. Bieg stanowi nieodłączny element festiwalu, który odbywa się w Tajlandii od 140 lat.

- W Europie mamy sytuację typowo niżową – informuje Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Uformowały się dwa głębokie i rozległe fronty atmosferyczne, które kształtują pogodę na naszym kontynencie. Dzięki nim, jeszcze przez długi czas, nie będziemy odczuwali ciepła.