Świat

Świat

Tropikalna burza Nate zbliża się na południowo wschodnie wybrzeże Meksyku. Jest coraz silniejsza. W sobotę prawie rozwinęła prędkość, która pozwalałaby ją nazwać huraganem pierwszego stopnia.

Pięć ofiar, ulice pod wodą i ewakuacja ponad 130 tysięcy ludzi w stanach Pensylwania, Maryland, Nowy Jork i Wirginia. Wschód Stanów Zjednoczonych, po przejściu sztormu tropikalnego Lee, nawiedziła powódź. W jej wyniku rzeka Susquehanna została skażona przez 10 zalanych oczyszczalni ścieków.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia i nagranie wideo z zamachów na wieże World Trade Center w Nowym Jorku z 2001 r. Pochodzą od amerykańskiego astronauty, którego nie było wówczas na Ziemi, Franka Culbertsona.

Pięć ofiar śmiertelnych, 1600 spalonych domów i 12 tys. zniszczonych przez żywioł hektarów - to dotychczasowy, sporządzony przez Teksańską Służbę Leśną bilans ponad 100 pożarów, które od tygodnia pustoszą Teksas.

W piątek na kanadyjskiej wyspie Vancouver zadrżała ziemia. Trzęsienie miało siłę 6,7 st. w skali Richtera. Drżenia były odczuwalne również poza terytorium wyspy.

W sobotę dobrych warunków do żeglowania spodziewać się możemy jedynie na wodach w pobliżu Ustki, Łeby, na jeziorach Mamry i Śniardwy, a także na greckich Cykladach. To miejsca, w których będzie słonecznie i stosunkowo wietrznie.

Na polskim Wybrzeżu w sobotę pogodnie, ale o warunkach do opalania nie będzie mowy. Temperatura utrzyma się na niesprzyjającym plażowaniu poziomie 18-22 st. Celsjusza. Dość chłodny dzień zapowiada się na Suwalszczyźnie, Warmii, Mazurach i Podlasiu. Wypoczywający tam, zamiast wylegiwać się nad jeziorem, powinni wybrać się na grzyby.

Po kolejnym odstrzale niedźwiedzia w okolicy położonej w Tatrach słowackiej miejscowości Niżne Hagi, organizacja ekologiczna WWF apeluje o podejmowanie mniej radykalnych rozwiązań wobec dzikich zwierząt. Tym razem zabito niedźwiedzicę, która uprzykrzała życie mieszkańcom, grzebiąc w koszach z odpadkami.

Fala tsunami, która nawiedziła Japonię po trzęsieniu ziemi w marcu tego roku spowodowała śmierć kilku tysięcy ludzi i gigantyczne zniszczenia. Japończycy zaraz po tym, jak zagrożenie spowodowane silnymi wstrząsami minęło, zaczęli usuwać skutki kataklizmu.

W czwartek tuż po godzinie 21 ziemia zatrzęsła się u naszych zachodnich sąsiadów. Epicentrum trzęsienia ziemi o sile 4,4 w skali Richtera znajdowało się przy granicy holendersko-niemieckiej, w okolicy miasta Goch, a ognisko na głębokości ok. 3 km.

Zawód dziennikarza jest trudny. Nie raz reporterzy muszą zmagać się z przeciwnościami natury. Pecha miała reporterka chińskiej telewizji państwowej, która została zaskoczona przez gigantyczną, 20-metrową falę, która uderzyła w wybrzeże podczas relacji na żywo z przejścia tajfunu o imieniu Nanmadol.

- Przesuwająca się nad Oceanem Atlantyckim Katia słabnie i obecnie jest huraganem pierwszej kategorii. Maksymalna szybkość wiatru spadła do 137km/h - poinformowało w środę amerykańskie Centrum Huraganów w Miami na Florydzie. Katia przesuwa się obecnie nad Oceanem Atlantyckim, w kierunku Bermudów.

- Maria, tropikalna burza, uformowała się w środę na Atlantyku, kiedy huragan Katia panoszył się wzdłuż plaż Bermudów i amerykańskiego Wschodniego Wybrzeża - podaje amerykańskie National Hurricane Center.

Zarówno Bałtyk, jak i jeziora w czwartek na pewno nie będą odpowiednimi miejscami dla żeglarzy. Deszcze, burze, a nawet sztormy zapanują nad krajowymi wodami. Dobry dzień będą mieli za to ci, którzy pływają po wodach Chorwacji, a także w okolicy greckich Cyklad.

Nie odpoczniemy w czwartek na polskich plażach. Temperatura powietrza będzie niższa od temperatury wody w Bałtyku, a na głowy wczasowiczów, którzy wybrali się na urlop nad morze, spadnie deszcz. W Kołobrzegu i w Sopocie spodziewamy się burz.

Wulkan Katla zadrżał we wtorek. Choć nie ma jednoznacznego dowodu na to, że w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu, sejsmolodzy bacznie monitorują jego aktywność. Katla jest bowiem wulkanem, którego wyjątkowo obawiają się Islandczycy.

Ponad 1200 strażaków cały czas walczy z potężnymi pożarami w amerykańskim stanie Teksas. Jak dotąd, ogień zabił dwie osoby i pochłonął ponad tysiąc domów.

Waży 450 ton, wytrzyma wiatr o prędkości do 805 km/godz., ma kształt kopuły i od 1992 roku drwi sobie z każdego huraganu. Taki właśnie dom, warty 600 tysięcy dolarów, wybudował sobie na plaży jeden z mieszkańców Karoliny Południowej.

Bilans ofiar tajfunu Talas, który nawiedził w sobotę Japonię, wciąż rośnie. Co najmniej 46 osób nie żyje, a poszukiwanych jest 54. Żywioł spowodował powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne. Japończycy wciąż usuwają skutki jego przejścia. Trwa także szacowanie strat.

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.