Świat

Świat

Wulkan Katla zadrżał we wtorek. Choć nie ma jednoznacznego dowodu na to, że w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu, sejsmolodzy bacznie monitorują jego aktywność. Katla jest bowiem wulkanem, którego wyjątkowo obawiają się Islandczycy.

Ponad 1200 strażaków cały czas walczy z potężnymi pożarami w amerykańskim stanie Teksas. Jak dotąd, ogień zabił dwie osoby i pochłonął ponad tysiąc domów.

Waży 450 ton, wytrzyma wiatr o prędkości do 805 km/godz., ma kształt kopuły i od 1992 roku drwi sobie z każdego huraganu. Taki właśnie dom, warty 600 tysięcy dolarów, wybudował sobie na plaży jeden z mieszkańców Karoliny Południowej.

Bilans ofiar tajfunu Talas, który nawiedził w sobotę Japonię, wciąż rośnie. Co najmniej 46 osób nie żyje, a poszukiwanych jest 54. Żywioł spowodował powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne. Japończycy wciąż usuwają skutki jego przejścia. Trwa także szacowanie strat.

Reporter 24 CaptainMorgan odbył podróż do Klifów Moheru - niezwykle malowniczych wysokich brzegów zachodniej części Republiki Irlandii. Podzielił się z nami kolekcją wspaniałych zdjęć, które postanowiliśmy umieścić na stronach serwisu, żeby przybliżyć wam to niezwykłe miejsce.

- Ulewne monsunowe deszcze w południowej prowincji Pakistanu Sindh, w ciągu zaledwie jednego tygodnia, kosztowały życie 132 ludzi, zniszczyły tysiące akrów pól uprawnych i zabiły ponad 100 tys. sztuk bydła - podali w poniedziałek przedstawiciele lokalnych władz.

Na indonezyjskiej Sumatrze ziemia zatrzęsła się w poniedziałek z siłą 6,6. Ewakuowano co najmniej jeden szpital. Wielu ludzi wpadło w panikę, ale nie ma informacji o ofiarach ani większych zniszczeniach. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.

Wtorkowa pogoda okaże się w sam raz dla żeglarzy pływających po Bałtyku, miejscami spodziewamy się 5-7 st. w skali Beauforta. Niestety nie będzie przyjazna tym, którzy wybrali polskie jeziora. W pasie od jeziora Mamry po Zegrzyńskie spadnie sporo deszczu.

Bardzo słonecznie, ale niestety już nie najcieplej będzie we wtorek na polskim Wybrzeżu. 20 st. Celsjusza - to najwyższa wartość temperatury powietrza jaką pokażą termometry. Nad najpopularniejszymi wśród turystów polskimi jeziorami, a więc Mamrami, Nidzkim i Zegrzyńskim, popada.

Rzymska policja wzmocniła patrole wokół najczęściej odwiedzanych przez turystów w Rzymie zabytków. Wszystko przez ataki wandali. W ostatnich dniach uszkodzone zostały: fontanny di Trevi oraz Del Moro na Piazza Navona, a także Koloseum.

Kamery termowizyjne wysokiej rozdzielczości zostaną zainstalowane na jednym z lotnisk w Wielkiej Brytanii, jako nowy rodzaj tajnych wykrywaczy kłamstw. Na którym - nie wiadomo - donosi w poniedziałek dziennik "Daily Mail".

Tegoroczne katastrofy naturalne do końca sierpnia pochłonęły już 35 mld dol. z kieszeni amerykańskich podatników. Łącznie Stany Zjednoczone nawiedziło 10 katastrof naturalnych, a agencja NOAA całkowity rozmiar strat w 2011 r. szacuje na 175 mld dol.

Burza tropikalna Lee, która w niedzielę nawiedziła południową Luizjanę, w nocy osłabła i obecnie klasyfikuje się jako depresja tropikalna - podało amerykańskie Centrum Huraganów. W poniedziałek będzie się przesuwać nad stanem Missisipi.

Prezydent USA Barack Obama, odwiedzając w niedzielę New Jersey po huraganie Irene, który spowodował tam zniszczenia oceniane na 10 mld dol., ogłosił, że postanowił zapewnić temu stanowi odpowiednią pomoc finansową.

Rozległe obszary pod wodą - tak wyglądały w niedzielę wybrzeża stanów Missisipi i Luizjana na południu USA, które znalazły się w zasięgu burzy tropikalnej Lee. Do Antyli zaś zbliża się Katia, huragan 2 kategorii z wichrami o prędkości 160 km/h.

- Dziennikarze? Dokumenty! - z poważną miną mówi do nas żołnierz i wzywa policję. Cmentarzysko łodzi na Lampedusie to teren wojskowy. Fotografować wolno tylko z daleka. Komisarz miejscowej policji każe skasować zdjęcia i ostrzega, że następnym razem będę aresztowany. Problem z emigrantami na Lampedusie wciąż jest żywy. Żywy, a jednak na wyspie już nieobecny.

Co najmniej 20 osób zginęło, a 50 uznaje się za zaginione w wyniku powodzi i osunięć ziemi, spowodowanych przez tajfun Talas, który przechodzi nad zachodnią Japonią - podała w niedzielę agencja Kyodo. Tragiczny bilans rośnie - jeszcze kilka godzin temu ofiar odnotowano 15.

Pingwin zwany Wesołymi Stopami (Happy Feet), znaleziony pod koniec czerwca na nowozelandzkiej plaży, wrócił w niedzielę w rodzinne strony na pokładzie statku badawczego Tangaroa. Losy ptaka, który został wyposażony w nadajnik GPS, nadal można śledzić online.