Świat

Świat

Porywisty wiatr i ulewne deszcze nękają mieszkańców Szkocji. Winowajcą jest Katia, która w poniedziałek wkroczyła na Wyspy Brytyjskie po długim atlantyckim rejsie znad Bermudów. Władze wydały alarmy przeciwpowodziowe. Ucierpiała infrastruktura.

Pięć dni po wypuszczeniu na wolność sławnego pingwina zwanego Happy Feet, przymocowany do niego nadajnik GPS przestał przesyłać dane i stracono z nim kontakt. Happy Feet był w drodze powrotnej z Nowej Zelandii do domu na Antarktydzie.

Maria, burza tropikalna przechodząca przez Karaiby, jest wyjątkowo nieforemnym huraganem. Nie dość, że swoim kształtem nie przypomina typowego dla tej szerokości geograficznej żywiołu, to na dodatek charakteryzuje się nierównomierną konwekcją chmur. Bardzo dobrze widać to na zdjęciu wykonanym z kosmosu.

Słoniami i łódkami - tak wielu mieszkańców Tajlandii może uciekać z domów zalanych przez ulewnie padające deszcze. Pada bez przerwy od 15 godzin w aż 36 prowincjach kraju. Władze obawiają się, że ulewy mogą spwowodować kolejne powodzie, osunięcia ziemi i lawiny błotne.

W poprzednim sezonie zjawisko to wywołało rekordowe opady śniegu zimą, liczne powodzie wiosną i suszę na terenie Stanów Zjednoczonych. To tylko niektóre z powodowanych przez nią klęsk - La Niña obwiniana jest też za ulewne deszcze w Australii i suszę we wschodniej części Afryki. Ale co to właściwie jest? I czemu tak bardzo wpływa na życie mieszkańców Stanów Zjednoczonych?

W poniedziałek podczas dorocznego święta środka jesieni tłumy gapiów w Haining obserwowały zawracanie nurtu rzeki Tian-tian we wschodnich Chinach. To niespotykane zjawisko jest spowodowane silnym przypływem, który co roku wdziera się w głąb lądu.

Jedynym polskim akwenem, po którym da się we wtorek popływać będzie Jezioro Solińskie. Nad pozostałymi wodami będzie padać, a gdzieniegdzie rozpęta się sztorm. Siła wiatru sięgnie 8 st. Beauforta w Ustce, a także na pełnym morzu.

Katia panoszy się u wybrzeży Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy zmagają się z silnym wiatrem i ulewnym deszczem. Wcześniej Katia była huraganem pierwszej kategorii w skali Saffira-Simpsona i z kosmosu wyglądała bardzo groźnie, ale przed uderzeniem w ląd, zdążyła znacznie osłabnąć.

Jeszcze w tym tygodniu tropikalny sztorm Maria może uderzyć w Bermudy. Burza przyniosła już spore opady deszczy nad Portoryko, Wyspy Dziewicze, Haiti i Republikę Dominikany.

- Miesiące czerwiec, lipiec i sierpień były cieplejsze niż kiedykolwiek - podała Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA). Tego lata dotychczasowy rekord średniej temperatury na terenie USA został pobity o 1,3 st. C i wyniósł 23,6 st. C. Z powodu upałów zmarły co najmniej 22 osoby.

Huragan Katia, który w niedzielę uderzył w Irlandię i Szkocję, w środę i w czwartek będzie wywierał wpływ na pogodę w Polsce. - Cała Europa środkowo-wschodnia i północna znajdzie się pod jej wpływem - zapowiada Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo.

Malezyjski orangutan żyjący w niewoli był często przyłapywany na paleniu papierosów. Dostawał je od odwiedzających zoo. Teraz musi zerwać z nałogiem - informują agencje.

Front burzowy, który teraz przechodzi nad Polską, w niedzielę mocno dał się we znaki Niemcom. Wyładowaniom towarzyszyły ulewne deszcze, grad i silne porywy wiatru, powodując znaczne szkody zwłaszcza w Bawarii, Saksonii-Anhalt i Saksonii.

Ekipy ratownicze odnalazły w niedzielę siedmiu z dziesięciu pracowników amerykańskiej firmy Geokinetics Inc., którzy zaginęli w czwartek na wodach Zatoki Meksykańskiej. Odnaleziono też zwłoki dwóch pozostałych a jeden uznawany jest wciąż za zaginionego.

Burza piaskowa nawiedziła amerykański stan Arizona w niedzielę wieczorem, przykrywając miasto Phoenix gęstą ciemną mgłą o zachodzie słońca.

Szalejące od tygodnia pożary buszu i lasów w Teksasie pochłonęły już 1554 domy. 17 osób uważanych jest za zaginione - poinformowały władze stanu. Rozmiar strat może okazać się większy, bowiem ekipy strażaków dopiero badają tereny, na których uporano się już z żywiołem.

W Nowym Jorku Amerykanie obchodzą 10. rocznica zamachów na World Trade Center. Od rana czyste niebo towarzyszy uroczystościom odbywającym się na Manhattanie. Jednak z godziny na godzinę na niebie pojawią się coraz więcej chmur, a na wieczór i noc przewidywane są opady deszczu i burze.

Front atmosferyczny przechodzący w poniedziałek nad Polską popsuje pogodę w naszych ulubionych urlopowych destynacjach. Słońca i ciepłego morza warto więc poszukać za granicą. Najcieplejsza będzie Turcja.