Prawie wszędzie dobra jakość powietrza - 05-04-2017
Zobacz, jaka jest aktualna jakość powietrza w Polsce i dowiedz się, czym dokładnie jest smog i jak z nim walczyć. czytaj dalej
Jakie zagrożenia niesie ze sobą smog
TVN24/Polski Alarm Smogowy
Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce.
Zanieczyszczenie powietrza w Brzeszczach mierzy stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak podaje PAS, podczas rekordowych dni dobowe stężenia w Brzeszczach wynosiło 428 ug/m3 (10.01.2017) i 427 ug/m3 (26.01.2017) - to 854 procent normy. Pyłomierz zlokalizowany przy ulicy Kościelnej wskazał 202 ug/m3 średniej miesięcznej zawartości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Podczas całego stycznia aż przez 24 dni odnotowano przekroczenia dobowego stężenia dopuszczalnego wynoszącego 50 ug/m3. Według norm jakości powietrza liczba takich dni w ciągu całego roku nie powinna przekraczać 35. Jednak ze względu na utrzymującą się sprzyjającą smogowi pogodę w połowie lutego 16 miejscowości w kraju przekroczyło już roczny limit.
Z zebranych danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w styczniu przez 8 dni w Brzeszczach przekroczony został próg alarmowania o smogu - 300 ug/m3. W Polsce obowiązuje najwyższy próg alarmowania społeczeństwa o zagrożeniu spośród państw Unii Europejskiej. We Francji do ogłoszenia "wielkiego smogu" oraz stanu alarmowego wystarczy 80 ug pyłu PM10 na m3 powietrza.
Styczniowy odczyt w Brzeszczach to ogólnopolski rekord, który dowodzi że smog dociera również do tysięcy małych miejscowości. Gminę, którą zamieszkuje premier Beata Szydło, zamieszkuje 11474 osoby. W latach 1998-2005 była też burmistrzem miasteczka.
Na początku stycznia na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej Rady Ministrów zaproponowano pakiet działań prowadzący do poprawy jakości powietrza w Polsce.
- Cieszymy się z zainteresowania rządu walką ze smogiem - mówi Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego.
W ostatnich dniach Ministerstwo Energii przedłożyło do konsultacji projekt rozporządzenia norm na węgiel. Niestety, projekt ten dopuszcza do obrotu węgiel złej jakości o wysokiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu, a rozporządzenie w obecnym kształcie - zdaniem ekspertów - nie doprowadzi do poprawy jakości powietrza w kraju. Spodziewamy się, jako strona społeczna, że dalsze prace w ministerstwie doprowadzą do poprawy wadliwych zapisów w rozporządzeniu i określą parametry za.
Zobacz, jakie są sposoby walki ze smogiem:
Źródło: Polski Alarm Smogowy
Autor: AD/aw
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 2