Informacje

 • Polski Alarm Smogowy: rekordowe stężenie pyłu w mieście premier Szydło. W styczniu ponad 850 proc. normy

  24-02-2017 17:18 Smog dociera również do tysięcy małych miejscowości

  Jakie zagrożenia niesie ze sobą smog

  TVN24/Polski Alarm Smogowy

  Eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego przeanalizowali dane zanieczyszczeń powietrza w styczniu 2017 roku. Na czele listy miejscowości z najgorszą jakością powietrza są Brzeszcze, czyli rodzinna gmina premier Szydło. Dowodzi to, że smog dociera również do tysięcy małych miejscowości.

  "Najwyższe stężenie miesięczne pyłu PM10 spośród wszystkich 180 stacji pomiarowych w Polsce odnotowano w... Brzeszczach. Gmina, w której mieszka premier Szydło odnotowała średnie stężenie miesięczne pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 202 ug/m3. Żadna z pozostałych stacji pomiarowych w kraju nie zarejestrowała tak wysokich średniomiesięcznych odczytów zanieczyszczenia" - zawiadomili eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego analizując pomiary zanieczyszczeń powietrza w styczniu.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce.

  Ponad 850 proc. normy

  Zanieczyszczenie powietrza w Brzeszczach mierzy stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak podaje PAS, podczas rekordowych dni dobowe stężenia w Brzeszczach wynosiło 428 ug/m3 (10.01.2017) i 427 ug/m3 (26.01.2017) - to 854 procent normy. Pyłomierz zlokalizowany przy ulicy Kościelnej wskazał 202 ug/m3 średniej miesięcznej zawartości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Podczas całego stycznia aż przez 24 dni odnotowano przekroczenia dobowego stężenia dopuszczalnego wynoszącego 50 ug/m3. Według norm jakości powietrza liczba takich dni w ciągu całego roku nie powinna przekraczać 35. Jednak ze względu na utrzymującą się sprzyjającą smogowi pogodę w połowie lutego 16 miejscowości w kraju przekroczyło już roczny limit.

  Smog w małych miejscowościach

  Z zebranych danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w styczniu przez 8 dni w Brzeszczach przekroczony został próg alarmowania o smogu - 300 ug/m3. W Polsce obowiązuje najwyższy próg alarmowania społeczeństwa o zagrożeniu spośród państw Unii Europejskiej. We Francji do ogłoszenia "wielkiego smogu" oraz stanu alarmowego wystarczy 80 ug pyłu PM10 na m3 powietrza.

  Styczniowy odczyt w Brzeszczach to ogólnopolski rekord, który dowodzi że smog dociera również do tysięcy małych miejscowości. Gminę, którą zamieszkuje premier Beata Szydło, zamieszkuje 11474 osoby. W latach 1998-2005 była też burmistrzem miasteczka.

   

   

   

   

   

   

   

  Przekroczone limity

  PAS podaje, że wiele miejscowości w Małopolsce zarejestrowało potężne przekroczenia norm. Niemal we wszystkich średnie miesięczne znacząco przekroczyły poziom, który w wielu krajach Europy Zachodniej i południowej spowodowałby ogłoszenie alarmu smogowego i podjęcie drastycznych działań. W zasadzie we wszystkich, w których zlokalizowane są stacje pomiarowe, zarejestrowano zaledwie po kilka dni bez przekroczeń. Bardzo źle było na przykład w Nowym Targu, gdzie z powodu wysokich stężeń pyłomierze regularnie odmawiają współpracy.

  Działania anty-smogowe

  Na początku stycznia na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej Rady Ministrów zaproponowano pakiet działań prowadzący do poprawy jakości powietrza w Polsce.

  - Cieszymy się z zainteresowania rządu walką ze smogiem - mówi Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego.

  W ostatnich dniach Ministerstwo Energii przedłożyło do konsultacji projekt rozporządzenia norm na węgiel. Niestety, projekt ten dopuszcza do obrotu węgiel złej jakości o wysokiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu, a rozporządzenie w obecnym kształcie - zdaniem ekspertów - nie doprowadzi do poprawy jakości powietrza w kraju. Spodziewamy się, jako strona społeczna, że dalsze prace w ministerstwie doprowadzą do poprawy wadliwych zapisów w rozporządzeniu i określą parametry za.

  Zobacz, jakie są sposoby walki ze smogiem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • obniżyć cenę gazu
  Gdyby cena gazu dla gospodarstw domowych była niska to ludzie natychmiast zainstalują kotły gazowe. Proste jak kij od cepa. Ale wladza woli dotować kościół itp. zamiast to zrobić.
  ~Egon /2017-11-07 16:07
 • smog
  Tyle lat ludzie palą w tradycyjnych piecach i nigdy nie było takiego alarmu.Trzeba palić suchym drewnem i rozpalać drewnem sosnowym.Ja osobiście od wiosny do września kupuję drewno,dębinę lub jesion i składuję w przewiewnym miejscu pod wiatą,sosnę składuję jakiś czas, żeby była sucha i nie truję powietrza.Nie można palić plastików,czy śmieci,bo chyba dlatego ten smog.
  ~czytelniczka /2017-02-26 14:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...