Informacje

 • Ekspert: 48 tys. zgonów z powodu smogu

  16-02-2017 10:02 Ekspert: 48 tys. zgonów z powodu smogu

  Smog jest groźny dla naszego zdrowia

  Fot.: Krakowski Alarm Smogowy, film: TVN24

  Kolejny dzień w Polsce normy czystości powietrza są przekroczone w wielu miastach. Dziś z powodu smogu w Krakowie będzie obowiązywała darmowa komunikacja miejska. O negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na stan zdrowia mówili we "Wstajesz i wiesz" Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i dr hab. Artur Badyda (Środowiskowe Uwarunkowania Zdrowia).

  Tymczasem organizacja Krakowski Alarm Smogowy kontynuuje kampanię edukacyjną. W sieci pojawił się film, który w przystępny sposób tłumaczy, na czym polega zjawisko smogu i jakie skutki powoduje w naszym organizmie.

  Sprawdź, jaka jest jakość powietrza w kraju.

  Bagatelizowanie problemu

  - Film ma humorystyczny wydźwięk, bo został przygotowany dla młodzieży, więc ma być dla niej atrakcyjny, natomiast oczywiście mówi o sprawie poważnej. Jest to jedno z takich działań, które podejmujemy w celu edukowania dzieci, zarówno tych małych, jak i tych większych - mówiła Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

  Jak dodała, organizacja liczy na to, że dzięki edukacji dzieci starsi - ich rodzice i dziadkowie - zdecydują się na wymianę pieca, przestaną palić śmieci i przesiądą się do komunikacji miejskiej.

  Dworakowska mówiła, że Krakowski Alarm Smogowy przygotował także książkę dla lekarzy o wpływie powietrza na zdrowie. - Świadomość lekarzy w tym temacie może być większa - oceniła. Jak dodała, nawet minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizuje problem smogu, mówiąc, że to problem tylko teoretyczny i stanowi problem przez kilka dni w roku, co nie jest prawdą.

  48 tys. zgonów przez smog

  Pytany, jak bardzo smog przyczynia się do tego, że umrzemy szybciej, dr hab. Artur Badyda odpowiedział: "bardzo".

  - Statystyki są nieubłagane. Od lat Europejska Agencja Środowiska i Światowa Organizacja Zdrowia alarmują, jak pokazuje raport EAŚ, że ponad 48 tys. zgonów w Polsce przypisuje się tylko i wyłącznie pyłowi PM 2,5, temu bardzo drobnemu pyłowi, który penetruje dolne partie naszego układu oddechowego i przenika do układu krążenia. To generuje szereg różnego rodzaju chorób - mówił Badyda.

  Jak dodał, nawet krótkotrwałe narażenie się na kontakt z wysokim stężeniem zanieczyszczeń, może spowodować spadek samopoczucia.

  Dydak wyjaśniał, że długofalowy kontakt ze smogiem powoduje, że organizm przestaje sobie radzić z wchłanianymi zanieczyszczeniami. - Tworzy się stan zapalny w układzie oddechowym, w układzie krążenia i to implikuje powstawanie różnego rodzaju chorób - wyjaśnił Dydak.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...