Informacje

 • Smog znowu dokucza. Dziś szczególnie na południu kraju

  20-10-2017 08:14 Miejscami powietrze jest złej jakości

  Smog w Krakowie

  Foto: Shutterstock; Film: TVN24

  Powrót dokuczliwego smogu. Najgorsza sytuacja jest na południu Polski, w województwie śląskim i małopolskim. Powietrze tam jest średniej, a miejscami nawet złej jakości.

  Rozpoczął się sezon grzewczy, a w dodatku pogoda w ostatnich dniach sprzyja powstawaniu smogu, który znowu zagościł w polskich miastach. W piątek najgorsza sytuacja panuje na południu kraju. Powietrze złej jakości występuje w okolicy Katowic i Krakowa.

  Według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w piątek rano zła jakość powietrza wystąpiła w Gliwicach i Zabrzu oraz w Krakowie na ulicy Krasińskiego. W Gliwicach pył zawieszony PM10 wynosił 94,7 µg/m3, a PM2,5 - 85,7 µg/m3. W Zabrzu pyłu PM10 było aż 143,5 µg/m3. W Krakowie na ul. Krasińskiego pył PM10 osiągnął wartość aż 147,6 µg/m3, a PM2,5- 95,9 µg/m3. Na pozostałych stacjach w Krakowie powietrze było umiarkowane.

  Dostatecznej jakości powietrze wystąpiło w Katowicach na ulicy Kossutha i w Łodzi na ul. Gdańskiej. W pozostałych regionach kraju powietrze było umiarkowane, dobre i bardzo dobre.

  Normy dla dobrego powietrza to 21-60 µg/m3 dla pyłu PM10 i 13-36 µg/m3 dla PM2,5.

  Tutaj sprawdzaj aktualną jakość powietrza.

  Smog wrócił do polskich miast. Materiał programu "Polska i świat":

  Komunikat dla Warszawy:

  W Warszawie utrzymuje się wysokie stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Prognozuje się, że dobowe stężenie pyłu zawieszonego PM10, szczególnie wzdłuż ruchliwych ulic, może przekroczyć w piątek, 20 października, warszawski poziom ostrzegania (80 ug/m3).

  Jaka pogoda sprzyja smogowi?

  W ostatnich dniach Polska jest pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Występują w tym układzie nocne inwersje temperatury oraz inwersja osiadania, będące jednocześnie termicznymi warstwami ograniczającymi rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w kierunku pionowym. Ponadto słaby wiatr nie sprzyja wentylacji, co powoduje, że zanieczyszczenia kumulują się przy powierzchni ziemi przekraczając wielokrotnie dopuszczalne normy. Ponieważ taka sytuacja utrzymuje się od kilku dni, w aglomeracjach miejskich i przemysłowych pojawia się smog.

  Zobacz cały materiał tutaj:

  Zobacz film z drona nad Krakowem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smog
  pokażcie Bytom,nie widać wieżowca z drugiej strony ulicy!!!!1
  ~ona /2017-12-01 23:50
 • smog.
  smog zabija bylem dwa tygodnie w tym cholernym krakowie dusi i trzy tygodnie antybiotyki jak tam ludzie moga zyc ????ja mieszkam nad morzem i powietrze mamy czyste .tam mozna pojechac latem bo krakow jest ladny ale szybko wracac do domu.wspolczuje tym ludzia co musza tam mieszkac szczegolnie zima przeciez tam sama trucizna w powietrzu bedzie umierac coraz wiecej ludzi przez to powietrze zatrute,
  ~Smog /2017-10-28 23:40
 • I t.d.
  Minął roczek, dwa i nic się nie zmienia. Polska węglem sto i stać będzie.
  michel40 /2017-10-20 11:46
 • ojej!
  Tego smoka musieli na nas wypuścić za granicą,bo nasz ekologiczny wungiel nie ouszcza smoków,o nie.
  naturek /2017-10-20 08:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...