Informacje

 • Pozew zbiorowy przeciwko państwu o smog. "Będziemy stanowić realną siłę"

  27-01-2019 13:51 Walka ze smogiem w sądzie
  Pozew wobec państwa w sprawie smogu rozniósł się szerokim echem Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Wyrok w procesie wytoczonym przez Grażynę Wolszczak już zapadł. W najbliższych miesiącach do sądu ma trafić również pozew zbiorowy w sprawie smogu. Aktorka ma nadzieję, że dołączy do niego wiele osób. - Wtedy będziemy stanowić realną siłę - podkreśliła.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

  Inicjatorką akcji "Pozywam za Smog" jest aktorka Katarzyna Ankudowicz. Za jej sprawą włączyli się w nią między innymi: Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr czy Tomasz Sadlik. Dotąd do sądów trafiały pozwy indywidualne dotyczące między innymi naruszenia dobra osobistego, jakim jest zdrowie.

  W przygotowaniu jest jednak pozew zbiorowy przeciwko państwu. - Spodziewamy się, że nastąpi to w końcówce pierwszej połowy roku - mówił mecenas Radosław Górski, radca prawny zaangażowany w akcję. Jak dodał, do marca dołączyć do pozwu może każdy obywatel.

  - Nie sądzę, żeby Ministerstwo Środowiska i inne ministerstwa się przejęły Grażyną Wolszczak, ale liczę, że społeczeństwo zacznie się przyłączać do tego pozwu zbiorowego i wtedy będziemy stanowić realną siłę - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 Grażyna Wolszczak.

  Pozew za smog

  Grażyna Wolszczak, aktorka i producentka teatralna, pozwała w listopadzie ubiegłego roku Skarb Państwa za niewystarczającą walkę ze smogiem. W czwartek zapadł wyrok w tej sprawie. Sąd zasądził od Skarbu Państwa, ministra środowiska i ministra energii pięć tysięcy złotych, które mają przekazać na fundację onkologiczną Unicorn z Krakowa. "Każdy ma prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska" - brzmiało uzasadnienie. Wyrok nie jest prawomocny. Czytaj więcej na tvnwarszawa.tvn24.pl

  Materiał "Faktów" o walce ze smogiem:

  "Nie mogę korzystać z aktywności na świeżym powietrzu"

  Jednym z podstawowych argumentów, które przedstawiała aktorka przed sądem, była ograniczona wolność korzystania ze środowiska naturalnego z powodu smogu. Uznaje to za jej dobro osobiste, które zostało naruszone.

  - Moje dobra osobiste nie polegają na tym, że nie zgadzam się, żeby wydawać pieniądze na budowę kolejnej elektrowni węglowej. [...] Ja nie mogę korzystać z aktywności na świeżym powietrzu, ze sportów, muszę się zamykać w czterech ścianach, nie mogę wywietrzyć mieszkania wtedy, kiedy chcę, boję się o zdrowie swoje i moich najbliższych - wyliczała aktorka.

  Podkreśliła, że teraz o smogu mówi się bardzo dużo i "jesteśmy tą informacją atakowani zewsząd".

  Zobacz materiał magazynu "Polska i Świat":

  "Daję szansę miastu"

  Wolszczak, poza Skarbem Państwa, pozwała też władze Warszawy. Na początku stycznia wycofała jednak pozew przeciwko miastu. Jak tłumaczyła, pozew materialnie istnieje, ale nie będzie na razie procedowany.

  - Daję szansę miastu, bo ekipa ma sensowne plany i jeżeli będzie wywiązywać się z ich realizacji, to zrezygnuję z roszczeń - mówiła. Na pytanie, dlaczego nie zrezygnowała z pozwu w stosunku do Skarbu Państwa odpowiedziała: "dla mnie działania rządu są pozorne".

  Posłuchaj całej rozmowy z Grażyną Wolszczak:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • .".................nie mogę korzystać z aktywności na świrzym powietrzu"
  ... to do kogo ma pretensje ? , do towarzyszy z PRL-u , czy może do PO z ostatniej 8-letniej kadencji , nie rozumiem . Myślę , że powinna wyjechać do Australii ... .
  ~real1 /2019-01-27 17:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...