Informacje

 • Smog spowija Sydney. "Dym i pył są wszędzie"

  22-11-2019 09:19 Przyczyniły się do tego pożary buszu
  Pożary w Australii widziane z kosmosu Foto: PAP/EPA/DYLAN COKER | Video: NASA

  Nowa Południowa Walia dusi się dymem wywołanym przez pożary, jakie trawią Australię od kilku tygodni. W piątek odnotowano najgorszy w historii poziom smogu. Mieszkańcy skarżą się na problemy z oddychaniem.

  W piątek kłęby dymu spowijały Sydney czwarty dzień z kolei. To sprawiło, że miasto znalazło się na szczycie listy miejsc z najgorszą jakością powietrza na świecie. Przyczyniają się do tego pożary buszu, z którymi w czterech stanach walczą strażacy.

  >>>SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI

  Przekroczenie norm

  - Ulice miasta są opuszczone, ludzie starają się unikać wychodzenia na zewnątrz tak bardzo, jak to tylko możliwe - powiedział Barry Hollman, burmistrz miasta Bourke oddalonego od Sydney o prawie 800 kilometrów.

  Poziom zanieczyszczenia w Bourke 15 razy przekroczył dozwolony poziom szkodliwych pyłów. - Poszedłem sprawdzić, jak czują się ludzie i miejscami widzialność nie przekraczała 100 metrów - powiedział Hollman. - Dym i pył są wszędzie - dodał.

  Spłonęło 400 domów

  Chmura dymu doprowadziła do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza, co może być szkodliwe dla układu krwionośnego. Władze Nowej Południowej Walii poinformowały, że odnotowano najwyższy poziom zanieczyszczenia w historii tego stanu. W ciągu ostatniego tygodnia 73 osoby potrzebowały pomocy medycznej z powodu trudności z oddychaniem.

  W wyniku pożarów od początku listopada w całym kraju zginęły cztery osoby, a 400 domów spłonęło. Żywioł trawi Nową Południową Walię, Wiktorię, Australię Południową i Queensland.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....