Informacje

 • Smog - fakty i mity

  27-12-2017 09:48 Artykuł sponsorowany
  Smog - fakty i mity

  Philips

  Philips

  Odkąd w mediach rozpoczęło się masowe informowanie na temat smogu, wśród ludzi powstało wiele teorii dotyczących zanieczyszczonego powietrza oraz tego, jak się przed nim chronić. Okazuje się, że niektóre z nich są prawdziwe, ale oczywiście nie wszystkie. Za każdym nowym faktem stoi jakiś mit, który warto obalić, ponieważ stosowanie się do niego może przynieść więcej szkód niż korzyści.

  Smog jest tylko w dużych miastach - MIT

  Oczywiście media mówią głównie o dużych miastach, typu Warszawa czy Kraków. Ludzie z mniejszych miejscowości nie mogą jednak nie zważać na jakość powietrza w ich miejscach zamieszkania. Okazuje się, że w Polsce najbardziej zanieczyszczone są właśnie małe miasteczka takie jak: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski oraz Opoczno. W tych miejscowościach normy przekroczone są 40-krotnie.

  Smog jest groźny dla zdrowia i życia – FAKT

  Może nie od razu, ponieważ jego działanie jest powolne. Warto zwrócić uwagę, że zbyt częste wdychanie skażonego powietrza może doprowadzić do chorób serca oraz raka płuc. A co za tym idzie, życie ludzkie jest szczególnie narażone na śmierć z powodu smogu.

  Wystarczy włożyć maskę kupioną w aptece – MIT

  Żeby odpowiednio chroniła, maska antysmogowa musi zawierać filtr HEPA, czyli wysokowydajny filtr cząstek stałych. Dzięki niemu żaden pył, ani jednokomórkowe cząstki organizmów, nie przedostaną się do naszych płuc. Choć ta maseczka jest droższa od standardowej, warto w nią zainwestować. Zwykła maska nie ochroni naszych dróg oddechowych.

  Z maskami HEPA można uprawiać sport podczas smogu – MIT

  Tego typu maski ograniczają wentylację organizmu. W związku z tym wysoka wydajność fizyczna nie jest wskazana z ich wykorzystaniem. A co za tym idzie, podczas wysokiego stężenia smogu w powietrzu, lepiej całkiem zrezygnować z aktywności fizycznej i przełożyć trening na inny dzień.

  Należy oczyszczać powietrze w domu – FAKT

  Okazuje się, że w zamkniętych pomieszczeniach wcale nie jesteśmy bezpieczni. Wręcz przeciwnie. Smog przedostaje się również do naszych domów, biur czy przedszkoli. Dlatego też izolacja od skażonego powietrza jest istotna. Należy jak najszczelniej zamknąć okna i zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza, który skutecznie pozbędzie się smogu z naszego domu. Doskonale sprawdzić się może oczyszczacz Philips AC3259. Jego głównym atutem jest to, że zawiera aż 3 filtry, w tym filtr HEPA, czyli najlepszy dostępny na rynku, który doskonale chroni przed smogiem usuwając cząsteczki 100 razy mniejsze niż pył PM2,5 który wchodzi w skład smogu. Udowodniono, że oczyszczacz powietrza Philips usuwa do 99,97% zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrona. Posiada on rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, a dzięki najlepszemu w swojej klasie czujnikowi zanieczyszczenia – stale monitoruje jakość powietrza w naszym domu, informuje o niej poprzez wskaźnik cząsteczek PM2,5 oraz kolorowe światełka wskazujące aktualną kondycję powietrza (od niebieskiej – dobra jakość, do czerwonej – bardzo zła jakość).

  Co ważne oczyszczacz ten działa automatycznie, sam dostosowuje się do poziomu zanieczyszczenia powietrza i skutecznie je oczyszcza. Można również połączyć go z aplikacją mobilną Air Matters i zdalnie monitorować jakość powietrza w domu i sterować oczyszczaczem.

  Smog jest jak palenie papierosów – FAKT

  Smog zawiera podobne substancje rakotwórcze jak papierosy. Ma też porównywalne oddziaływania, choć nie zawiera nikotyny, może powodować raka płuc. W niektórych miastach stężenie smogu jest tak wysokie, że po całym dniu jego wdychania, efekty mogą być podobne do wypalenia paczki papierosów. Dlatego tak ważna jest ochrona przed skażonym powietrzem. Najgorszym połączeniem natomiast może być palenie papierosów wtedy, gdy jest wysokie stężenie smogu – ta dawka naprawdę może być śmiertelna.

  Picie mleka – MIT

  Prawdą jest to, że oczyszcza z toksyn, jednak nie można powiedzieć, żeby miało zbawienny wpływ na negatywne skutki wpływu smogu na nasze zdrowie. Chodzi o toksyny dostarczane drogą pokarmową. Z oddychaniem jakiegokolwiek płyny mają niewiele wspólnego.

  Ludzie mają wpływ na poziom smogu – FAKT

  To przede wszystkim ludzie przyczyniają się do powstawania smogu. Spaliny samochodowe, dymy z kominów, spalanie śmieci, dymy papierosowe, zanieczyszczenia przemysłowe i wiele innych czynników przyczynia się do tworzenia czarnych kłębów dymu nad miastami. Wystarczy ograniczyć niektóre z działań do minimum lub zrezygnować z nich, wówczas przyczynimy się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

  Warto wyjechać z miasta, żeby się dotlenić – FAKT

  Taki odpoczynek od zadymionych miast na pewno jest dobrym pomysłem. Trzeba jednak wybrać miejsca, gdzie tego smogu jest naprawdę mało. Aktualną jakość powietrza w wybranej okolicy sprawdzisz wygodnie przy użyciu aplikacji jakości powietrza np. Air Matters. Pamiętaj, że jeżeli wycieczka to tylko na łono natury, z dala od miasta i najlepiej bez auta.

  Faktów i mitów dotyczących smogu jest o wiele więcej. Każdy, kto słyszał o tym zjawisku, ma w jakiś sposób wyrobione zdanie na ten temat. Oczywiście nie możemy dać się zwariować. Trzeba jednak zastanowić się nad pewnymi kwestiami, żeby zarówno nam, naszym bliskim, jak i innym żyło się zdrowiej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @luki
  Taaak, wszystko rząd ci załatwi... Trzeba zacząć od siebie.
  ~Nick /2018-01-09 20:40
 • Kraków i Nowa Huta
  Ludzie ! Uciekajcie stamtąd jak tylko macie taką możliwość. Wasze zdrowie jest bardzo zagrożone, szczególnie jak ktoś jeszcze na dodatek pali papierosy ...
  ~JORGI /2018-01-09 07:46
 • oczyszczacz
  Gdzie i jaki oczyszczać kupić? Rzad nic z tym nie robi, to musze sama.
  ~luki /2017-12-29 13:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...