Informacje

 • Smog dusi kilkanaście miast Włoch. Ograniczono ruch aut

  08-01-2020 21:40 Próbują ograniczyć złą jakość powietrza
  Demencja, rak, choroby płuc. Lekarze ostrzegają przez zagrożeniami, jakie niesie smog Foto: MOURAD BALTI TOUATI/PAP/EPA | Video:  

  Od kilku dni we Włoszech problemem jest smog. W kilkunastu miastach ogłoszono zakaz poruszania się po drogach samochodów, które najbardziej zanieczyszczają powietrze. Ograniczenia wprowadzono między innymi w Turynie.

  Przedłużający się okres słonecznej pogody z małą ilością deszczu sprawił, że jakość powietrza we Włoszech znacznie się pogorszyła. Alerty smogowe ogłoszono w ponad 60 gminach. Turyn, jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast we Włoszech, zmaga się z wysokim poziomem smogu od 10 dni.

  Ograniczenia

  Na mocy decyzji władz miasta od środy nie mogą tam jeździć nie tylko samochody najbardziej zanieczyszczające powietrze, ale także te z silnikami Diesla spełniającymi normę europejskiego standardu emisji spalin Euro 5. Taki zakaz wprowadzono w stolicy Piemontu po raz pierwszy.

  W przypadku prywatnych aut zakaz, obejmujący samochody zarejestrowane przed 1 stycznia 2013 roku, ma obowiązywać w godz. 8-19 do czwartku włącznie. Ograniczenia w mniejszym stopniu dotyczą samochodów komercyjnych, czyli głównie dostawczych, nie mogą one wyjeżdżać na ulice od godz. 8.30 do godz. 14 oraz od godz. 16 do godz. 19.

  We Florencji oraz siedmiu innych sąsiednich miastach ruch samochodów najbardziej zanieczyszczających powietrze będzie zakazany przez pięć kolejnych dni. Ograniczenia w ruchu obowiązują też w innych miastach i miasteczkach Piemontu, zmagających się ze smogiem, między innymi w Alessandrii i Novi Ligure.

  Duży problem ze smogiem

  Specjalne przepisy weszły w życie w Mediolanie, gdzie zakazem objęto między innymi samochody z silnikami o najwyższej emisji spalin.

  Jak podała włoska Liga Ochrony Środowiska, od początku roku dopuszczalne normy dla pyłów zawieszonych przekroczone są również w Rovigo, Treviso, Wenecji, Vicenzy, Frosinone, Piacenzy, Terni, Ferrarze, Mantui, Modenie, Neapolu, Perugii i w Rzymie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....