Informacje

 • "Oddychać tym powietrzem to jak wypalać 20 papierosów dziennie"

  10-11-2018 14:34 W czwartek wyniósł 689 µg/m3

  Mieszkańcy indyjskiego Nowego Delhi w czwartek zmagali się z fatalną jakością powietrza. Smog zasnuł miasto po pokazie fajerwerków związanym ze świętem Diwali. Stężenie pyłów PM2,5 było bardzo wysokie - wyniosło aż 689 mikrogramów na metr sześcienny.

  Dramatycznie złą jakość powietrza w czwartek w stolicy Indii wywołały najprawdopodobniej pokazy sztucznych ogni podczas święta Diwali. Święto to odbywa się na cześć hinduskiej bogini Lakszmi i nazywane jest też świętem światła. Obchody trwają kilka dni i towarzyszą im między innymi pokazy fajerwerków.

  Miasto spowite smogiem

  Według rządowych wskaźników smogu powietrze miało "bardzo złą" i "fatalną" jakość. Przebywanie przez dłuższy czas na zewnątrz mogło być bardzo niekorzystne dla układu oddechowego.

  Jak podała amerykańska ambasada w Nowym Delhi, stężenie pyłu PM2,5 w powietrzu wynosiło 689 µg/m3, co oznacza fatalną jakość powietrza, stwarzającą poważne zagrożenie dla zdrowia. Wartość uznawana za bezpieczną wynosi 50 µg/m3 lub mniej. Rzecznik władz miasta poinformował, że powołano specjalną grupę badawczą, która ma ocenić wysoki poziom smogu w mieście.

  Po pokazach fajerwerków

  Fatalna jakość powietrza nie zniechęciła jednak mieszkańców Nowego Delhi do wychodzenia z domów. Tylko niewielu skorzystało z masek antysmogowych, a niektórzy nawet postanowili pobiegać.

  W październiku indyjski sąd najwyższy zezwolił na korzystanie z ekologicznych fajerwerków w trakcie święta Diwali, ale tylko przez dwie godziny w trakcie wieczoru. Niestety, w sprzedaży nie było żadnych sztucznych ogni, które nie zanieczyściłyby powietrza w tak dużym stopniu. W konsekwencji, w powietrze wystrzelono bardzo dużą liczbę sztucznych ogni. Lokalne władze nie zakazały ich używania, gdyż nie chciały urazić mieszkańców lokalnej społeczności, bo Diwali to jeden z największych obchodzonych przez nich festiwali.

  - Orzeczenie sądu najwyższego o fajerwerkach nie zostało we właściwy sposób ogłoszone, tylko kilka gazet i portali internetowych podało tę informację - powiedziała Sunil Dahiya z Greenpeace’u.

  Czy tylko fajerwerki?

  Niektórzy jednak zwrócili uwagę na to, że obwinianie o złą jakość powietrza wyłącznie fajerwerków jest niesprawiedliwe. Do bardzo wysokiego poziomu smogu tego dnia mógł przyczynić się także brak wiatru, palenie śmieci, kurz z placów budowy oraz spaliny samochodowe.

  - Ile warte są nasze życia? Jesteśmy zdani na problemy z oddychaniem, ponieważ jeździmy od 14 do 15 godzin dziennie każdego dnia - powiedział w rozmowie z CNN Rahul Jaiswal, kierowca rykszy z 20-letnim stażem. - Słyszymy w wiadomościach, że oddychać tym powietrzem to jak wypalać 20 papierosów dziennie - dodał.

  Brak świadomości

  Jak dodają ekolodzy, brak zainteresowania smogiem wśród lokalnych polityków powoduje, że problem narasta. W ostatnim okresie w Nowym Delhi lekarze informowali o wzroście liczby pacjentów, skarżących się na problemy z układem oddychania.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Miastach nie jest źle
  Zapraszam np. do gminy Kobierzyce wieczorkiem ....nie wyjdziesz z domu chyba ze chcesz śmierdzieć a już o oddychaniu lepiej nie myśleć
  aso77 /2018-11-10 17:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....