Informacje

 • Dym dusi Sydney. "Takie warunki są zagrożeniem dla zdrowia"

  10-12-2019 12:46 Ludzie mają problemy z oddychaniem
  Żołnierze zaangażowali się w pomoc skrzywdzonym zwierzętom Foto: PAP/EPA/STEVEN SAPHORE | Video: Facebook.com/australianarmy

  Na wschodzie Australii od ponad dwóch tygodni płoną pożary, których skutki odczuwalne są między innymi w Sydney. Miasto spowite jest kłębami gryzącego dymu. Poziom zanieczyszczenia powietrza utrudnia normalne funkcjonowanie.

  Wtorek to kolejny dzień suchej i gorącej pogody w Australii. W niektórych częściach kraju temperatura przekroczyła 40 stopni Celsjusza. Taka pogoda tylko podsyca wybuchy kolejnych pożarów. Najtrudniejsza sytuacja panuje w Nowej Południowej Walii.

  Oprócz upału dużym zagrożeniem jest dym docierający do Sydney, który w ostatnich tygodniach utrudniał normalne funkcjonowanie mieszkańcom miasta.

  - Ten okres zadymienia jest bez precedensu. Takie warunki są zagrożeniem dla zdrowia ludzi - powiedział Richard Broome, szef resortu zdrowia środowiskowego rządu Nowej Południowej Walii. Wiele osób cierpi z powodu podrażnionych oczu, nosa i gardła, ale najbardziej zagrożone są dzieci oraz osoby starsze. Według danych rządowych we wtorek poziom zanieczyszczenia w niektórych częściach Sydney przekroczył szkodliwy poziom 11 razy.

  Sydney w dymie

  Kłęby dymu spowijają Sydney od ponad dwóch tygodni. Niebo zrobiło się pomarańczowe, co znacznie ogranicza widzialność. Wielu mieszkańców musi nosić maski antysmogowe. Smog przedostaje się nawet do domów, co w niektórych przypadkach aktywowało czujniki dymu. Z powodu słabej widzialności zatrzymano ruch promów w porcie. Smog przykrył też ikoniczne budynki miasta: Sydney Opera House i Sydney Harbour Bridge.

   

  Niektórzy uciekają

  Pożary w Australii zdarzają się co roku podczas gorącego i suchego lata, ale w tym roku są one szczególnie niebezpieczne. Zdaniem ekspertów jednym z powodów skrajnego wysuszenia lasów są zmiany klimatu.

  Nie wydano oficjalnych nakazów ewakuacji, ale wielu mieszkańców w strachu o życie opuściło swoje domy. - Wiele osób zdecydowało się uciekać, ja zamierzam zrobić to samo - powiedział Barry Calvert, burmistrz miasta Hawkesbury.

  W stanach Nowa Południowa Walia, Victoria i Queensland płonie ponad 100 pożarów, wiele z nich trwa od listopada.

  Teraz przyjdą burze

  Po tropikalnych upałach do części Nowej Południowej Walii we wtorek wieczorem mają przyjść gwałtowne burze. Biuro Meteorologiczne (BOM) wydało ostrzeżenia przed opadami gradu i ulewami, które mogą powodować powodzie błyskawiczne.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....