Zła jakość powietrza w kilku miastach. Normy znacznie przekroczone

Aktualizacja:
Autor:
as,ps
Źródło:
GIOŚ, tvnmeteo.pl
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UE
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UETVN24
wideo 2/19
Smog w Polsce

Smog unosi się nad Polską w sobotę. Jakość powietrza wieczorem w kilku miastach jest zła. Dopuszczalne normy stężenia zanieczyszczeń zostały znacząco przekroczone. Sprawdź jakość powietrza w swoim mieście.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Według danych z godziny 19 najgorsza jakość powietrza, określana jako zła, panowała w Rudniku nad Sanem, gdzie stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM10 na poziomie 206 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 343 procent normy dobowej. Stężenie PM2,5 wyniosło 165 µg/m3, czyli 458 proc. normy dobowej.

Zła jakość powietrza panowała również w Solcu Kujawskim, Lwówku Śląskim, Nisku i Szamotułach, gdzie stężenie pyłu PM2,5 osiągnęło odpowiednio 101 µg/m3 (281 proc. normy dobowej), 91 µg/m3 (253 proc. normy dobowej), 87 µg/m3 (242 proc. normy dobowej), 85 µg/m3 (236 proc. normy dobowej).

W niektórych miastach, zarówno w zakresie pyłu PM10, jak i PM2,5 jakość powietrza była niezdrowa lub średnia.

Smog w Polsce - mapa:

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Co to jest PM10

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:as,ps

Źródło: GIOŚ, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości