W tych miastach w sobotę wieczorem oddycha się najgorzej. Normy znacznie przekroczone

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UE
Zła jakość powietrza w Polsce na tle krajów UETVN24
wideo 2/19
Smog w Polsce

Smog w sobotę wieczorem spowija dużą część Polski. Najgorsza sytuacja występuje na południu kraju Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy.

SERWIS SMOGOWY TVNMETEO.PL. SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE

Według danych z godziny 19 najgorsza jakość powietrza pod względem PM10 panowała w Żywcu, gdzie tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie tego pyłu na poziomie 202 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3), co oznacza 337 procent normy dobowej. Niewiele lepiej było w Nowej Rudzie, gdzie zmierzono 193 µg/m3 (327 proc. normy dobowej). Dane te świadczą o powietrzu złej jakości.

W zakresie pyłu PM2,5 najgorzej było w Bielsku-Białej, gdzie również jakość powietrza określa się jako złą. Odnotowano tam 126 µg/m3 stężenia szkodliwych cząsteczek w powietrzu, co oznacza 350 proc. normy dobowej. W wielu innych miastach Polski w południowych i środkowych regionach jakość powietrza była niezdrowa lub średnia.

Smog w Polsce - mapa:

Kiedy powietrze ma dobrą jakość

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Co to jest PM10

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.

Co to jest PM2,5

PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.

Co to jest benzen

Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości