TVN Meteo | Smog

RCB wysłało alert przed smogiem. W kilku miejscach norma przekroczona prawie trzykrotnie

TVN Meteo | Smog

Autor:
ps
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Smog we Wrocławiu
Smog we WrocławiuTVN24
wideo 2/14
Smog

Alert RCB został we wtorek wysłany do osób przebywających w Grudziądzu oraz powiecie bydgoskim. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed smogiem. Zaleca, aby ograniczyć przebywanie na zewnątrz i wietrzenie pomieszczeń.

"W związku ze złą jakością powietrza i prognozą przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu PM10, odbiorcy przebywający w Grudziądzu oraz powiecie bydgoskim (woj. kujawsko-pomorskie) otrzymali ALERT RCB" - napisano na Twitetrze Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Smogowy alert RCB

Tego rodzaju SMS-owy alert jest wysyłany, gdy gdy prognoza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) wskaże, że w danym powiecie istnieje zagrożenie przekroczenia średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 powyżej 150 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3).

RCB zaleca, aby zrezygnować ze spacerów na świeżym powietrzu, nie uprawiać sportu na zewnątrz i ograniczyć wietrzenie pomieszczeń.

Jakość powietrza w Polsce we wtorek

We wtorek według danych z godziny 10 na terenie części kraju panowała jakość powietrza, którą określa się jako złą. Tak było między innymi w niektórych miastach województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego czy łódzkiego.

W Bydgoszczy stężenie pyłu PM10 wyniosło 150 µg/m3 (250 procent normy dobowej), pod względem PM2,5 było to 101 µg/m3 (280,5 proc. normy). Stacja pomiarowa w Grudziądzu wykazała stężenie pyłu PM10 na poziomie 156 µg/m3 (260 proc. normy).

W wielu miastach powietrze miało niezdrową lub średnią jakość.

Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:ps

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości