TVN Meteo | Smog

Smog w Polsce. Nowy Targ najbardziej zanieczyszczonym miastem

TVN Meteo | Smog

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Smog we Wrocławiu
Smog we WrocławiuTVN24
wideo 2/14
Smog

Nowy Targ znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce na najnowszej liście Polskiego Alarmu Smogowego (PAS). - Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach - powiedział rzecznik PAS Piotr Siergiej. Wśród miast, gdzie oddycha się najgorzej, znalazły się też uzdrowiska. W zestawieniu nie ma już za to Krakowa.

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego tworzony jest co roku od sześciu lat na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z 2020 roku. W rankingu brane są pod uwagę tylko te miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Jakość powietrza w pozostałych miejscowościach nie jest znana.

>> SPRAWDŻ JAKOŚĆ POWIETRZA W SERWISIE SMOGOWYM TVNMETEO.PL

Nowy Targ najbardziej zanieczyszczonym miastem

- Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach. Tegoroczna pozycja Nowego Targu w rankingu to rzecz bez precedensu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera - skomentował rzecznik PAS Piotr Siergiej.

Ponadto stwierdzono, że od 2016 r., czyli odkąd rozpoczęto pomiary benzo(a)pirenu w Nowym Targu, stężenie tego rakotwórczego zanieczyszczenia wzrasta z roku na rok. Według pomiarów PMŚ stężenie BAP w 2016 wynosiło 8 nanogramów na metr sześcienny (ng/3), w 2017 r. już 15 ng/m3, a od 2018 utrzymuje się wokół 18 ng/m3, co stanowi 1800 procent dopuszczalnej w Polsce normy.

W Nowym Targu odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej Unii Europejskiej.

Zanieczyszczenie powietrza w Europie PAP

Krakowa nie ma już na liście

Rzecznik PAS zauważa, że od 2019 r. kiedy w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma już Krakowa. W stolicy Małopolski dokonała się największa poprawa jakości powietrza według rankingu PAS. - Widać, że konsekwentna polityka antysmogowa Krakowa przynosi odczuwalne i mierzalne skutki - skwitował Siergiej. Na liście smogowych rekordzistów przeważają niewielkie miasta, a nawet wsie, na przykład śląski Godów czy podkrakowski Zabierzów. Zauważalny jest brak dużych metropolii, uznawanych często za najmocniej zanieczyszczone obszary w kraju. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości pod kątem stężeń rakotwórczego BAP prócz Nowego Targu jest także: Nowa Ruda, Nowy Sącz czy Sucha Beskidzka. W rankingu są również miejscowości uzdrowiskowe: Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój, w której stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900 proc. normy.

Polacy o smoguAdam Ziemienowicz/PAP
Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości