TVN Meteo | Smog

Mniejsza częstotliwość występowania astmy u dzieci i młodzieży z Krakowa. "Walka o czyste powietrze się opłaca"

TVN Meteo | Smog

Autor:
kw
Źródło:
PAP
Kraków: czystsze powietrze, mniej przypadków astmy u dzieci i młodzieży
Kraków: czystsze powietrze, mniej przypadków astmy u dzieci i młodzieżyTVN24
wideo 2/13
Smog w Polsce

Według badań naukowców z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, na przestrzeni lat zmniejszyła się liczba dzieci i młodzieży z Krakowa, cierpiącej z powodu astmy oraz alergicznego nieżytu nosa. Badacze stwierdzili, że było to związane z mniejszą ekspozycją na zanieczyszczone powietrze.

- Mamy naukowe dowody, że walka o czyste powietrze się opłaca - podkreśliła alergolog prof. Ewa Czarnobilska z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z badań jej zespołu wynika, że wraz z obniżeniem stężeń szkodliwych pyłów w powietrzu w Krakowie zmniejszyła się częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa.

Przeanalizowano wyniki badań

W kwietniu tego roku zakończono analizę wyników badań, które prowadzone były w ramach miejskiego Programu Profilaktyki Astmy i Chorób Alergicznych Dzieci i Młodzieży Szkolnej w latach 2008-2018.

W części ankietowej badania udział wzięło 75 tysięcy dzieci i młodzieży z Krakowa. 40 procent respondentów, czyli ok. 30 tysięcy, zgłosiło objawy alergii. Blisko połowa z nich nie była zdiagnozowana i leczona. Następnie wykonano testy alergologiczne i potwierdzono alergie u 60 procent badanych.

Na przestrzeni 10 lat badania wykazały zmniejszenie częstości występowania astmy w obu grupach wiekowych, to jest 7-8 lat z 22 proc. do około 9 proc., a u 16-17 lat z 22 proc. do ok. 5 proc. Z kolei częstość występowania alergicznego nieżytu nosa obniżyła się w grupie nastolatków z 64 proc. do 36 proc.

- W okresie prowadzonych przez nas badań średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 w Krakowie obniżało się. Dlatego możemy uznać, że zmniejszenie chorób alergicznych związane jest z obniżoną ekspozycją na zanieczyszczone powietrze - przekazała kierująca projektem badawczym prof. Czarnobilska.

Profilaktyka i świadomość

Jej zdaniem poprawa stanu zdrowia uczniów z krakowskich szkół jest efektem działań profilaktycznych podjętych w mieście po 2010 r. przez organizacje pozarządowe i akcje inicjowane przez urząd miasta.

- Cieszy mnie również wzrost świadomości moich pacjentów, którzy dziś doskonale wiedzą, jak ograniczyć niekorzystny wpływ smogu na nasz organizm - na równi z pogodą sprawdzają stan powietrza i wiedzą, kiedy na przykład zrezygnować ze spaceru z dzieckiem - powiedziała prof. Czarnobilska.

Zespół lekarzy z Collegium Medicum UJ w ostatnich latach przeprowadził też pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog, tym samym pierwsi na świecie udowodnili istnienie alergii na smog. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii, w tej na smog nie ma odczulania.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości