Alert RCB przed smogiem dla Grudziądza. "Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz"

Autor:
kw
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek 06.10
Prognoza pogody na czwartek 06.10tvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 11.11

Alert RCB został wysłany do osób przebywających na terenie Grudziądza. Przyczyną wydania ostrzeżenia jest jakość powietrza, która w kolejnych godzinach może się pogorszyć.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało swój SMS-owy alert dla mieszkańców Grudziądza. Eksperci ostrzegli o pogorszonej jakości powietrza.

"Uwaga! Dnia 11.11 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego. Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz".

Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);

- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;

- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Jakość powietrza w Polsce

Przed godziną 11 najgorszą - niezdrową - jakość powietrza odnotowali mieszkańcy Nowej Rudy. Stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM10 na poziomie 131 µg/m3 (218 procent normy dobowej).

W pozostałej części kraju powietrze miało średnią lub dobrą jakość.

Stężenie pyłu PM10 ok. godz. 11GIOŚ

W przypadku pyłu PM2,5 powietrze niezdrowej jakości wykazały stacje pomiarowe w Gubinie (64 µg/m3, 178 procent normy dobowej), Jeleniej Górze (67 µg/m3, 186 procent normy dobowej) oraz Krakowie przy alei Krasińskiego (71 µg/m3, 197 procent normy dobowej) i ulicy Bulwarowej (69 µg/m3, 192 procent normy dobowej).

W reszcie kraju powietrze było średniej lub dobrej jakości.

Stężenie pyłu PM2,5 ok. godz. 11GIOŚ

Czym jest alert RCB?

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor:kw

Źródło: RCB, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości