Do Polski wraca smog. W wielu regionach kraju jakość powietrza znacznie się pogarsza. O tym, jakie działania zostały podjęte w ostatnich miesiącach, aby poprawić sytuację w Polsce, na antenie TVN24 rozmawiały Monika Daniluk z Polskiego Alarmu Smogowego i dr Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery.

Smog to zanieczyszczenia powietrza. Toksyny trafiają do naszego organizmu przez układ oddechowy. Jednak nie tylko na nim widać szkodliwe skutki pyłów i gazów. Smog wpływa również na układ krążenia, wspomagając rozwój m.in. miażdżycy. Jak walczyć ze smogiem i wspierać swój organizm? Odpowiednia dieta pomoże nam pozbyć się trujących toksyn.

Jakość powietrza w Polsce od kilku dni jest zła. Smog utrzymuje się nad większymi miastami. Do jego powstania przyczynia się głównie nieprawidłowe ogrzewanie. Dowiedz się jak i czym prawidłowo palić w piecach, żeby mniej zanieczyszczać powietrze i tym samym nie truć samego siebie.

Kolejny dzień w Polsce normy czystości powietrza są przekroczone w wielu miastach. Dziś z powodu smogu w Krakowie będzie obowiązywała darmowa komunikacja miejska. O negatywnym wpływie zanieczyszczonego powietrza na stan zdrowia mówili we "Wstajesz i wiesz" Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego i dr hab. Artur Badyda (Środowiskowe Uwarunkowania Zdrowia).

- Kiedy to będzie już katastrofa ekologiczna? - zastanawia się Reporter 24 Chemiak z Gliwic. - Szaro i ponuro mimo słońca. To nie jest zwykła mgła - relacjonuje z kolei Maciej z Wrocławia. - Kolejny zabójczy dzień - stwierdza załamany mieszkaniec Katowic. W środę większość polskich miast zatonęła w smogu. Widać to na zdjęciach Reporterów 24.

Nad Krakowem utrzymuje się smog. Powietrze jest bardzo zanieczyszczone, głównie za sprawą dogrzewania mieszkań za pomocą kotłów, w których pali się węglem i drewnem. Małopolska stara się walczyć ze smogiem, a eksperci oceniają, czy metody te są odpowiednie.

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie odwołał w czwartek przed południem alarm smogowy w Krakowie. Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło w mieście 200 mikrogramów na metr sześcienny.

Krakowskie szpitale są pełne, a wielu pacjentów jako przyczynę swoich dolegliwości podaje smog. Zdaniem lekarzy zanieczyszczone powietrze zaostrza różne dolegliwości, jednak opinie na temat tego, czy to smog jest winny przepełnieniu placówek, są podzielone. Lekarze zaznaczają, że zima zawsze była sezonem wzmożonych infekcji.