Burzowy rok. Aura nas nie oszczędzała

Burzowy rok. Aura nas nie oszczędzała

Raport TVN Meteo

Takiego roku pod względem warunków pogodowych nie mieliśmy już dawno. Aura pokazała nam swoje najróżniejsze oblicza, nie szczędząc gwałtownych kataklizmów. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpiły w lipcu. Wtedy nękały nas burze, tornada, gradobicia oraz trąby powietrzne.

Tegoroczna aura nie oszczędza mieszkańców Polski. Pod względem warunków atmosferycznych wszystkiego mamy pod dostatkiem. Wakacje w tym roku na pewno zapadną w pamięć z powodu burz i towarzyszącym im innym gwałtownym zjawiskom atmosferycznym.

Burze w styczniu

A wszystko zaczęło się już na początku roku. Pierwsza burza nawiedziła Polską już 4 stycznia, o czym informowali nas Reporterzy24. - Te rzadkie zimą zjawiska pogodowe to efekt szybkiego przejścia frontu - tłumaczy synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski. Meteorolog podkreślił, że burze i grad zdarzają się w porze zimowej.

Na poważnie w kwietniu

20 kwietnia Arleta Unton- Pyziołek napisała na swoim blogu, że właśnie "Burze zainaugurowały prawdziwą wiosnę". Dzień później Warszawę nawiedziła gwałtowna burza wraz z gradobiciem, co zarejestrowali Reporterzy24:

 

 

Na dobre burze rozszalały się w maju. Praktycznie w każdym tygodniu dostawaliśmy informacje o wyładowaniach atmosferycznych nad terytorium Polski.

Majowe burze wyrządziły mnóstwo szkód. W województwie śląskim i podkarpackim,  gwałtowne burze z porywistym wiatrem oraz ulewnymi deszczami uszkodziły drogi, podtopiły domy oraz naruszyły umocnienia potoków i rzek.

MAJOWE BURZE ZAREJESTROWANE PRZEZ REPORTERÓW24

Majowe burze to było tylko preludium do tego co miało się wydarzyć w następnych miesiącach. Wraz z czerwcem nasiliły się zjawiska atmosferyczne.

Burzom bardzo często towarzyszyły trąby powietrze oraz opady gradu.

Prawdziwą ofensywę fronty atmosferyczne przeprowadziły w lipcu. Nie brakowało niczego: były burze, trąby powietrzne, gradoobicia i wiatr, którego prędkość przekraczała 100 km/h.

Lipcowe burze dały się we znaki mieszkańcom Bisztynka w województwie warmińsko-mazurskim. Grad wielkości kurzych jaj uszkodził 320 domów oraz kilkaset samochodów. Opady trwały niespełna 10 minut.


Pogoda wyrządziła szkody nie tylko w województwie warmińsko-mazurskim. Burze,według danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na 11 lipca 2012 r., spowodowały  straty w 13 województwach.

Największe zniszczenia odnotowano w województwach dolnośląskim, małopolskim i warmińsko-mazurskim. Uszkodzonych lub zalanych zostało co najmniej 1511 budynków, w tym 1186 mieszkalnych. Straty dotknęły też co najmniej 14 szkół i jeden dom pomocy społecznej, jeden most oraz 69 odcinków dróg - w większości gminnych. Straty wyniosły ponad 431 milionów złotych - podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Trąby powietrzne

Apogeum zjawsk pogodowych nastąpiło 14 lipca. Nad Polską przeszły trąby powietrzne, powodując ogromne zniszczenia. Jedna osoba zginęła, 10 zostało rannych.

Według specjalistów mogły one osiągnąć siłę F2 w skali Fujity. Straż pożarna odnotowała ponad 450 interwencji. Trąba pojawiła się najpierw w powiecie starogardzkim, gdzie całkowicie lub częściowo pozrywała dachy z przynajmniej kilku domów lub budynków gospodarczych. W miejscowości Wycinki zginął mężczyzna przygnieciony domkiem letniskowym, a cztery inne osoby zostały ranne.

Zniszczone lasy

Znad powiatu starogardzkiego trąba przeniosła się na teren powiatów kwidzyńskiego i sztumskiego. Najmocniej trąba uderzyła w północno-zachodniej części gminy Osie w powiecie świeckim. Trąba uderzyła również w powiecie tucholskim, gdzie zniszczyła m.in. 520 ha lasu.

Kilka miesięcy

W ocenie ratowników, w województwie kujawsko-pomorskim trąba uderzyła w pasie o długości 7-8 kilometrów i szerokości ok. 300 metrów. Bilans strat to ponad 100 uszkodzonych budynków, zniszczone linie elekryczne i powalone drzewa w pasie przejścia trąby. 1 osoba zginęła a 11 zostało rannych. Naprawa zniszczonych terenów potrwa kilka miesięcy.

Jak się okazuje, wcale nie jest łatwo przewidzieć trąby powietrzne.  Prof. dr hab. Szymon P. Malinowski z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że po prostu musimy nauczyć się z tornadami.

 • apokalipsa?
  nie to zabawy amerykanów z system HAARP
  ~astronom /2013-09-09 01:14
 • zmiana miejsca zamieszkania!
  W polskich warunkach nie da się mieszkać ze względu na wiele zjawisk (te naturalne , co kto lubi ale te odludzkie...)to też ja np wyjechałam na Ibizę, rewelacja!, zapraszam :P
  ~ibizka /2013-01-17 11:43
 • zjawiiska pogodowe w lecie 2012
  a czy przypadkowo nie były to próby haarp?
  ~amarantowa7 /2012-12-13 21:29
 • Koniec Świata nie ma co!
  Ludzie zrozumcie to?! apokalipsa nadchodzi 21 grudzień 2012
  ~krzysztof /2012-11-19 21:25
 • "Pogodna jesień"
  W Sanoku jest pogodnie.Sprzyjająca pogoda dała pochodzić na spacer.
  ~FleshSanok /2012-09-14 10:39

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!