Rozpoczął się szczyt klimatyczny. "Miejmy nadzieję, że odpowiedzialność za planetę zwycięży"

Korki w miastach zwiększają smog
Korki w miastach zwiększają smog
tvn24
Korki w miastach zwiększają smogtvn24

W Katowicach rozpoczął się 24. szczyt klimatyczny ONZ, na którym podjęte zostaną decyzje zmierzające do zatrzymania zmian klimatycznych na Ziemi. O nadziejach, jakie niesie ze sobą to wydarzenie, na antenie TVN24 opowiadał doktor Jakub Jędrak z portalu Smoglab.pl.

2 grudnia w Katowicach rozpoczął się 24. szczyt klimatyczny ONZ, który potrwa do 14 grudnia. Przedstawiciele ponad 60 delegacji narodowych i organizacji międzynarodowych będą pracować nad rozwiązaniami, które pozwolą zrealizować cele Porozumienia paryskiego sprzed trzech lat, żeby zatrzymać zmiany klimatyczne na Ziemi.

Dusimy się smogiem

Jednym z problemów z jakim borykamy się w Polsce od wielu lat, jest smog. Przodujemy w niechlubnych rankingach krajów z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii Europejskiej.

- Mamy dwa bardzo blisko ze sobą związane, ale jednak różne problemy, czyli smog, zanieczyszczenie powietrza pyłem, czy tlenkami azotu i tlenkami siarki oraz zmiany klimatu, powodowane przez gazy cieplarniane. Wydaje się nam, że są to dwie różne sytuacje, ale te problemy są ze sobą związane. Domowy kominek czy kominy elektrowni emitują zarówno zanieczyszczenia powietrza, które szkodzą naszemu zdrowiu, jak i gazy cieplarniane. Rozwiązania, które mają być rozpatrywane podczas szczytu klimatycznego, pomogą także naszemu zdrowiu i jakości powietrza w Polsce - mówił na antenie TVN24 doktor Jakub Jędrak z Smoglab.pl

Emisyjność sektora energetycznego (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Mniej samochodów

Mówiąc o poprawie jakości powietrza, istotną kwestią jest także transport. Korki tworzące się w miastach wpływają na zwiększenie się ilości smogu, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.

- Wszelkie ograniczenia, jakkolwiek jest to niepopularne, są bardzo dobre i z punktu widzenia zdrowotnego oraz punktu widzenia klimatu. Te korki, które są w naszych miastach - Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Warszawie - to jest pewna patologia, na którą jedynym rozwiązaniem jest to, że musimy ograniczyć wjazd samochodów na ulice - mówił Jędrak.

Dla niektórych rezygnacja z samochodów mogłaby być problematyczna, ale jak przekonuje gość TVN24, byłoby to korzystne dla nas wszystkich.

- Niektórzy muszą korzystać z powodów zawodowych, ale wiele osób mogłoby się przenieść na komunikację publiczną. Gdyby chociaż z tego sektora udało się trochę ograniczyć emisję, to już byłby duży sukces - przekonywał Jędrak.

Nie jesteśmy dobrym przykładem

Są też inne sposoby zapobiegania ociepleniu klimatu oraz walki ze smogiem. Jednym z nich jest termomodernizacja budynków.

- Jeżeli ocieplilibyśmy nasze domy, to spadłyby emisje wszystkiego: i pyłu, i dwutlenku węgla oraz wszelkich zanieczyszczeń. Efektywność energetyczna jest bardzo istotna, a jeżeli mówimy o dwutlenku węgla, to mówimy o zmianie energetyki, abyśmy przestali wytwarzać ponad 80 procent naszego prądu z węgla. Bez ruszenia tego nie będziemy dobrym przykładem, jeśli chodzi o walkę ze zmianą klimatu - tłumaczył Jędrak.

- Od poziomu rządu do poziomu każdego obywatela mamy różne możliwości działania, różne obowiązki na nas ciążą, jako członkach społeczeństwa. Musimy zwracać uwagę na to, czym się pali w piecu, używać samochodu oszczędnie, najlepiej jak najmniej, sięgnąć po dofinansowanie do wymiany kotła lub termomodernizacji naszego domu, bo to też bardzo może pomóc. To jest początek całego katalogu zachowań, tych działań jest na pewno dużo - przekonywał Jędrak.

Czego można oczekiwać po szczycie klimatycznym

Zdaniem Jędraka, trudno powiedzieć, jak duża jest rola Polski w międzynarodowej polityce klimatycznej. - Jesteśmy średniej wielkości krajem. Pewne rozwiązania, które proponujemy, są jednak dość kontrowersyjne. Wydaje mi się, że Polska nie jest liderem transformacji energetycznej, w Polsce blokuje się rozwój energii wiatrowej na lądzie. Wiele ekip rządowych wyraźnie spychało ten temat na margines. My będziemy mieli przez to droższy prąd. To, że nie poszliśmy w odnawialne źródła energii, które de facto są tańsze, bo wiatr jest darmowy, odczujemy w naszych kieszeniach - mówił Jędrak.

Rozmówca TVN24 oczekuje, że po zakończeniu szczytu uda się wypracować działania, które globalnie wpłyną na poprawę sytuacji klimatycznej i pozwolą uniknąć katastrofy, która wisi nad nami.

- Jako mieszkaniec tej planety, nie tylko tego kraju, życzyłbym sobie, aby te rozwiązania były jak najbardziej konkretne. My naprawdę stoimy przed katastrofą, która może się zacząć dziać się za kilkadziesiąt lat - mówił Jędrak. Gość TVN24 wyraża jednak pewne zaniepokojenie, czy decyzje podjęte na szczycie klimatycznym będą miały realny wpływ na poprawę sytuacji. - To jest polityka. Obawiam się, że względy ekonomiczne i krótkowzroczne interesy polityczne czy ekonomiczne, mogą trochę popsuć te ustalenia, ale miejmy nadzieję, że odpowiedzialność za całą planetę w tej chwili zwycięży - dodał na koniec.

Zobacz całą rozmowę z doktorem Jakubem Jędrakiem:

Autor: dd / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na środę. W nocy temperatura spadnie miejscami poniżej zera stopni. W dzień pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Alarmy przez przymrozkami obowiązują w 10 województwach.

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters