TVN Meteo | Prognoza

Alarmy IMGW - silny wiatr. Cała Polska objęta ostrzeżeniami

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
ps,
anw
Źródło:
IMGW
Tomasz Zubilewicz o silnym wietrze
Tomasz Zubilewicz o silnym wietrzetvn24
wideo 2/6
tvn24Tomasz Zubilewicz o silnym wietrze

Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia. W niektórych miejscach porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 110 kilometrów na godzinę. Najsilniejsze do tej pory porywy wiatru o prędkości 80 km/h odnotowano w Darłowie w woj. zachodniopomorskim - podał w nocy z niedzieli na poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W pasie nadmorskim i lokalnie na wschodzie województwa obserwuje się stopniowy wzrost prędkości wiatru. Najsilniejsze do tej pory porywy odnotowano w Darłowie 80 km/h, Kołobrzegu i Dziwnowie 70 km/h, Koszalinie 65 km/h, Wierzchowie 60 km/h - podał IMGW. Instytut przekazał, że najsilniejsza średnia prędkość wystąpiła w Darłowie i wyniosła 60 km/h, w Dziwnowie 55 km/h. Z kolei w głębi lądu średnia prędkość wiatru waha się w granicach 20-30 km/h.

"W najbliższych godzinach wiatr będzie się nasilał. Najsilniejsze porywy oraz średnia prędkość wiatru prognozowane są na godziny poranne i okołopołudniowe. Od wczesnych godzin porannych prognozowane są miejscami także burze" - przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak informował wcześniej, w rejonie nadmorskim porywy wiatru mogą dochodzić miejscami do 110 km/h. Natomiast w miarę jak wiatr będzie się przesuwał w kierunku lądu - na Pomorzu, porywy będą osiągać prędkość ok. 100 km/h.

- Na południe Polski wichura dotrze około godziny 7-8 rano. Tam, poza górami, porywy wiatru będą nieco słabsze i miejscami osiągną prędkość do 90 kilometrów na godzinę. Najsilniejszych porywów spodziewamy się nad ranem i w pierwszej części dnia - powiedziała synoptyk IMGW-PIB Grażyna Dąbrowska. Dodała, że silny wiatr związany będzie z przesuwającym się frontem atmosferycznym.

Przed gwałtowną pogodą ostrzegła również Państwowa Straż Pożarna, która, jak zapewnił rzecznik tej formacji brygadier Krzysztof Batorski, jest w gotowości. - Powinniśmy usunąć przedmioty z parapetów, balkonów. Te wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr, bo niezabezpieczone mogą zostać rzucone przez wiatr i spowodować poważne obrażenia ciała -powiedział Krzysztof Batorski. Dodał, by zabezpieczyć okna i drzwi, a także sprawdzić stan dachówki. - W przypadku bardzo silnego, porywistego wiatru starajmy się nie wychodzić z domu, a na pewno unikajmy chodzenia po parkach i po lesie, bo łamane gałęzie i konary mogą zrobić nam krzywdę - ostrzegł rzecznik PSP.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem.

Alerty IMGW drugiego stopnia: silny wiatr

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia w województwach:

- pomorskim i kujawsko-pomorskim, gdzie będą ważne od godz. 21-22 w niedzielę do godz. 18 w poniedziałek;

- warmińsko-mazurskim, gdzie będą ważne w godz. 3-21 w poniedziałek;

- podlaskim, gdzie będą ważne w godz. 7-22 w poniedziałek;

- mazowieckim, gdzie będą ważne od godz. 22 w niedzielę do godz. 23 w poniedziałek;

- lubelskim, gdzie będą ważne od godz. 23 w niedzielę do godz. 3 we wtorek;

- łódzkim i wielkopolskim, gdzie będą ważne do północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 16-17 w poniedziałek

- lubuskim, gdzie będą ważne od północy z niedzieli na poniedziałek do godz. 14 w poniedziałek.

Ma wiać ze średnią prędkością od 35 do 50-70 kilometrów na godzinę. W porywach do 100 km/h, a w pasie nadmorskim lokalnie do 110 km/h. Wiatr powieje z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr

W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem.

W tych regionach średnia prędkość wiatru z zachodu ma wynosić 25-45 km/h, w porywach do 90 km/h. Jak zaznaczono w komunikacie, istnieje możliwość podniesienia stopnia ostrzeżenia.

Alerty wejdą w życie w godz. 6-8 w poniedziałek, a wygasną w godz. 17-19 tego samego dnia.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zabezpiecz się przed wichurąRCB
Prędkość i siła wiatru - jak je określamyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:ps, anw

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości