Na południu Polski może mocno sypnąć śniegiem. Prognoza zagrożeń IMGW

Autor:
ps
Źródło:
IMGW
Warunki biometeo w środę
Warunki biometeo w środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Intensywne opady śniegu możliwe są w południowej części kraju. Sypać ma na początku następnego tygodnia - wynika z prognozy pogodowych zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na poniedziałek i wtorek mogą wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu dla województw:

- śląskiego (powiaty: cieszyński, bielski, Bielsko-Biała, żywiecki);

- małopolskiego (powiaty: suski, tatrzański, nowotarski, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, gorlicki);

- podkarpackiego (powiaty: jasielski, krośnieński, Krosno, sanocki, leski, bieszczadzki).

Alert pierwszego stopnia oznacza możliwość wystąpienia intensywnych opadów śniegu, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej o 10-15 centymetrów w czasie do 12 godzin lub o 15-20 cm w czasie do 24 godzin.

Prognoza zagrożeń IMGW na poniedziałek i wtorektvnmeteo.pl za IMGW

Czym jest prognoza zagrożeń IMGW

Prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje i ile waży śniegMaria Samczuk/PAP

Autor:ps

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości