Wir Anette dostarczy deszcz i ciepło, a w górach sypnie śnieg

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś 04.01

W Polsce jest ciepło i deszczowo. Taka pogoda bardziej przypomina marzec niż styczeń. Wszystko to za sprawą rozległego i silnego wiru powietrza znad Morza Norweskiego. Do Polski zmierza więcej opadów, wysoko w górach spadnie śnieg.

Jak przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, Polska pozostaje pod wpływem strefowej cyrkulacji atmosfery, której charakterystyczną cechą jest napływ mas powietrza z kierunków zachodnich. Zimą taka cyrkulacja skutkuje ciepłą i deszczową pogodą oraz zazwyczaj silnym, porywistym wiatrem. Kraj znajduje się bowiem pod wpływem rozległego i silnego wiru powietrza znad Morza Norweskiego, który tłoczy do nas łagodne masy powietrza polarnego morskiego. Znajdujemy się w tzw. ciepłym wycinku niżu, stąd pogoda jak w marcu.

Wir niżowy Anette przyniesie deszcz i ciepło

Synoptyk dodała, że na rubieżach norweskiego wiru wykluł się niewielki wir Anette, który kroczy nad Francją i Niemcami w naszą stronę z szeroką strefą opadów. Dostarczy deszczu i ciepła, tylko wysoko w górach mocniej sypnie śniegiem. Może spaść nawet do 20 centymetrów.

Norweski wir AnetteDWD

Pogoda na wtorek - 4.01

Co przyniesie pogoda we wtorek 4.01? Prognozowany jest wzrost zachmurzenia do całkowitego ze słabymi i umiarkowanymi, miejscami dość silnymi, ciągłymi opadami deszczu. Strefa ta przemieszczać się będzie z zachodu na wschód Polski. Spadnie do 5-10 litrów deszczu na metr kwadratowy. Termometry pokażą maksymalnie od 4-5 stopni Celsjusza w rejonie Suwałk do 8-10 st. C na południu Polski. Sprawdź, co jeszcze czeka nas w pogodzie.

Autor:dd

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/DWD

Pozostałe wiadomości