TVN Meteo | Prognoza

Alerty IMGW. Intensywne opady śniegu i oblodzenia

TVN Meteo | Prognoza

Aktualizacja:
Autor:
anw,kw,ps/dd
Źródło:
IMGW
Pogoda na noc 16/17.01
Pogoda na noc 16/17.01tvnmeteo.pl
wideo 2/4
Pogoda na jutro 27.11

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu na terenie sześciu województw. Jak prognozują synoptycy, pokrywa śnieżna może wynieść nawet 10 centymetrów. W części kraju obowiązują również alerty przed oblodzeniami na drogach.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne.

Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:

- opolskim, w powiatach: oleskim, opolskim, Opole, strzeleckim, krapkowickim, prudnickim, kędzierzyńsko-kozielskim i głubczyckim, gdzie stracą ważność o godzinie 2 w sobotę;

- śląskim, z wyłączeniem wschodnich powiatów, gdzie stracą ważność o godz. 4 w sobotę;

- łódzkim, gdzie stracą ważność o godz. 6 w sobotę;

- mazowieckim, na północy, w centrum, zachodzie i częściowo na południu regionu, gdzie stracą ważność o godz. 12 w sobotę;

- warmińsko-mazurskim, z wyjątkiem zachodnich powiatów, gdzie będą ważne od godz. 22 w piątek do godz. 15 w sobotę;

- podlaskim, w powiatach: suwalskim, Suwałki, sejneńskim, augustowskim, grajewskim, monieckim, kolneńskim, łomżyńskim, Łomża i zambrowskim, gdzie będą ważne od godz. 22 w piątek a godz. 12 w sobotę.

Prognozowane są opady śniegu, okresami o umiarkowanym natężeniu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o około 10 centymetrów. Jak informuje IMGW, na Warmii i Mazurach oraz Podlasiu najintensywniejsze opady spodziewane są w nocy z piątku na sobotę w godzinach 2-8.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Alerty IMGW pierwszego stopnia - oblodzenia

Dla części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniami. Te obowiązują na całym obszarze województwa śląskiego, w woj. małopolskim, z wyjątkiem wschodnich powiatów oraz w południowo-zachodnich powiatach woj. świętokrzyskiego.

Przewidywane jest miejscami zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna wyniesie od -1 do 1 stopnia Celsjusza, przy gruncie około -2 st. C.

Jak powstaje i ile ważny śniegPAP

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Jak powstaje "szklanka" na drogachPAP
Jak dbać zimą o samochód PAP

Autor:anw,kw,ps/dd

Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości